0

Jeśli lubisz gry karciane, blef i pikantne przyprawy, to Spicy jest grą dla Ciebie. Spicy to dynamiczna i zabawna gra karciana dla 2-6 graczy, w której musisz zagrywać karty i deklarować ich wartość, licząc na to, że inni Ci uwierzą. Ale uważaj, bo jeśli ktoś Cię złapie na kłamstwie, to poniesiesz karę. Kto pierwszy pozbędzie się kart, ten wygra.

Spicy to gra wydana w Polsce przez PortalGames, wydawnictwa znanego z takich hitów jak Robinson Crusoe, Osadnicy: Narodziny Imperium czy Detektyw. Gra została stworzona przez HeidelBÄR Games, a jej autorem jest Győri Zoltán Gábor. Spicy zdobyła wiele nagród i nominacji, m.in. dwie nominacje do Golden Geek Award w 2020 i rekomendację kapituły niemieckiej Gry Roku.

Jak się gra w Spicy?

W Spicy każdy gracz otrzymuje na początku 6 kart Przypraw, na których są przedstawione trzy rodzaje przypraw: papryka, pieprz i wasabi. Każda karta ma też numer od 1 do 10. Gracze układają swoje karty tak, żeby nikt ich nie widział. Na stole leży talia kart Przypraw, z której zakrywa się pierwszą kartę i tworzy się stos kart zakrytych. Obok niego leżą trzy karty Trofeów, które są nagrodą za pozbycie się kart.

Grę rozpoczyna gracz, który ostatnio jadł coś pikantnego. Zagrywa on jedną kartę zakrytą na stos kart odkrytych i deklaruje jej wartość (musi to być karta od 1 do 3), np. “Papryka 3”. Deklaracja musi być zgodna z typem przyprawy i numerem na karcie odkrytej lub wyższym. Następnie kolej na następnego gracza, który może zrobić jedną z trzech rzeczy:

Zagrywać kartę i deklarować jej wartość, np. “Papryka 6”. Deklaracja musi być zgodna z typem przyprawy poprzedniej karty i numerem równym lub wyższym. Jeśli numer jest równy 10, to można zmienić typ przyprawy, np. “Wasabi 1” – znowu zaczynamy z karty o wartości od 1 do 3. Jeżeli takiej nie posiadamy możemy dobrać kartę ze stosu.

Kwestionować deklarację poprzedniego gracza, np. “To nie jest Wasabi 1”. Wtedy odkrywa się kartę poprzedniego gracza i sprawdza, czy była zgodna z deklaracją. Jeśli tak, to kwestionujący gracz musi wziąć wszystkie karty ze stosu odkrytych i dobrać jedną kartę z talii. Jeśli nie, to poprzedni gracz musi wziąć wszystkie karty ze stosu odkrytych i dobrać jedną kartę z talii. W obu przypadkach rozpoczyna się nowy stos kart odkrytych.


Pasować i dobrać jedną kartę z talii. Wtedy kolej na następnego gracza.


Gra toczy się, aż ktoś pozbędzie się wszystkich kart z ręki, lub wygra sprawdzenie. Wtedy zdobywa on kartę Trofeów i rozpoczyna się nowa runda. Gra kończy się, gdy ktoś zgarnie drugą kartę Trofeów lub gdy wyczerpie się talia kart Przypraw. Wtedy liczy się punkty na kartach Trofeów i na kartach Przypraw, które zostały u graczy UWAGA to są punkty ujemne! . Kto ma najwięcej punktów, ten wygrywa.

Co sprawia, że Spicy jest tak fajna?

Spicy to gra, która łączy w sobie prostotę, emocje i humor. Zasady są bardzo proste i łatwe do nauczenia, a rozgrywka jest szybka i dynamiczna przynosząca dużo frajdy. Gra wymaga od graczy sprytu, odwagi i umiejętności blefowania, ale też obserwacji innych graczy. Gra jest pełna napięcia, zaskoczeń i śmiechu, gdy ktoś próbuje wcisnąć innym niemożliwą deklarację lub gdy ktoś zostaje złapany na kłamstwie. Gra jest też bardzo ładnie wykonana, z pięknymi ilustracjami i wysokiej jakości kartami.

Spicy to gra, która sprawdzi się zarówno w gronie rodziny, jak i znajomych. To idealna gra na imprezę, spotkanie rodzinne czy “filler” na wieczór gier. To gra, która na pewno nie znudzi się po jednej partii, bo każda jest inna i pełna emocji. To gra, która nauczy Cię blefować, kłamać i wykrywać kłamstwa. To gra, która jest po prostu Spicy.

Kopia gry do recenzji została zakupiona przez recenzenta.

9.0

Ocena autora

Podsumowanie

Ocena ogólna
9.0
Zalety
  • Świetnie sprawdza się na imprezach.
  • Prosta w zasadach.
  • Jakość grafik i wykonania.
  • Syndrom jeszcze jednej partii
Wady
  • Brak.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *