0

„Zamki Burgundii” to klasyczna gra euro autorstwa Stefana Felda wydana po raz pierwszy w roku 2011. To strategiczna gra o zarządzaniu kośćmi i budowaniu obszaru swojego księstwa. Wspaniale zaprojektowana gra dająca wiele możliwości, niesamowicie regrywalna.

Gra miała już kilka wydań, pierwsze w roku 2011, później była dostępna w edycji Big Box z kilkoma minidodatkami a najnowsze to Edycja Specjalna dostępna w limitowanej edycji za sprawą AwekenRealms, która poza piękną oprawą graficzną wprowadza do gry dodatkowo duży dodatek winnice ale też sporo dodatkowych plansz księstw.
Na polskim rynku dostępna jest wersja standardowa za sprawą wydawnictwa Ravensburger. Zgodnie z informacją umieszczoną na pudełku jest przeznaczona dla od 1 do 4 graczy w wieku od 14 lat.

Oprawa graficzna gry została znacznie poprawiona w Edycji Specjalnej, gra zyskała całkiem nowe grafiki wszystkich elementów, heksy terenu zostały powiększone w stosunku do edycji Big Box, planszetki graczy wykonano dwuwarstwowego kartonu, dzięki czemu wszystkie elementy w trakcie gry znajdują się stabilnie na swoich miejscach. Dodatkową opcją przy zakupie (ta edycja gry była fundowana na platformie crowdfundingowej) były akrylowe zamienniki żetonów i heksów terenu a nawet figurki zastępujące heksy terenu. Efekt pięknie prezentuje się na stole a cała ikonografia jest bardzo czytelna. W edycji Big Box grafiki nie były najmocniejszą stroną.

Mechanika Zamków Burgundii opiera się na zarządzaniu kośćmi. W swojej turze każdy gracz rzuca dwoma sześciościennymi kostkami a następnie wykonuje dwie akcje używając wyników rzutu (ewentualnie przy pomocy żetonów robotników może zmodyfikować wyniki rzutu). Są cztery akcje do wyboru:

  1. akcja dobrania heksa terenu z magazynu na swoją planszetkę gracza, heks można dobrać z planszy głównej z magazynu odpowiadającego wartością kości, którą gracz wykorzystuje do tej akcji, ale na planszetce gracza jest miejsce tylko na trzy takie heksy,
  2. akcja umieszczenia heksa terenu na swojej planszy księstwa, wynik rzutu kością wskazuje puste pole, na którym heks można położyć, dodatkowo trzeba położyć go na polu o odpowiadającym mu kolorze i w sąsiedztwie wcześniej wyłożonych heksów,
  3. akcja sprzedaży towarów ze swojego magazynu o symbolu takim ja wynik rzutu kością
  4. akcja zamiany kości na 2 żetony robotnikówDodatkowo w czasie swojej tury gracz może kupić jeden wybrany heks z czarnego rynku płacąc za niego 2 monety.

Cała zabawa opiera się na heksach terenu, jest ich 6 rodzajów (każdy rodzaj terenu ma przyporządkowany swój kolor zarówno na heksie jak i na planszy księstwa): statki, kopalnie, zamki, zwierzęta, budynki i klasztory. Każdy ma swoje działanie, które gracz wykorzystuje w momencie wykładania heksa na planszę księstwa. W ramach 4 rodzajów heksów terenu działanie każdego kafelka danego rodzaju jest takie samo, chociaż w przypadku zwierząt ilość zdobywanych punktów za ich wyłożenie zależy od ilości i rodzaju zwierząt na heksie oraz na pastwisku, na który jest wykładany. Heksy budynków to targ, warsztat ciesielski, kościół, skład, kwatery, bank, ratusz albo strażnica, każdy z nich ma inne działanie, dodatkowo należy pamiętać , że nie mogą się one powtarzać na jednym obszarze planszy księstwa. Jeśli chodzi o klasztory to tutaj każdy z 26 występujących w grze heksów ma inne działanie (dają punkty na koniec gry lub umiejętności pasywne w jej trakcie).


W Zamkach Burgundii zwycięstwo dają nam punkty. Zdobywamy je głównie za zapełnianie obszarów księstwa, im wcześniej dany obszar (sąsiadujące ze sobą pola jednego koloru) zostanie w całości zapełniony tym punktów jest więcej, za wielkość zapełnionych obszarów (tutaj im większy obszar tym więcej punktów). Punkty można zdobyć też np. wykładając heksy zwierząt, sprzedając towary ze swojego magazynu lub na koniec gry w związku z działaniem niektórych heksów klasztoru.

Interakcja między graczami polega na podbieraniu sobie heksów terenu z magazynu. Trafiają one do magazynów w pewnym stopniu losowo i są uzupełniane na początku każdej fazy gry (5 razy). Ilość dostępnych heksów jest też zróżnicowana w zależności od liczby graczy, trzeba się więc spieszyć zanim przeciwnik zabierze nam te, które najbardziej nam pasują, oczywiście w granicach wyników na naszych kościach. Właśnie tą ilością dostępnych heksów terenu gra skaluje się w zależności od liczby graczy.

Zgodnie z informacją wydawcy czas rozgrywki to od 90 do 120 minut. Biorąc pod uwagę, że każdy gracz wykonuje stałą liczbę 25 tur po dwie akcje podstawowe (plus dodatkowe efekty wykładanych heksów) długość rozgrywki zależy w dużym stopniu od ogrania i szybkości podejmowania decyzji przez graczy, a przy takim wyborze możliwych opcji może wystąpić paraliż decyzyjny. Dla mnie mimo długości rozgrywki tych akcji do wykonania jest za mało, nie da rady zrobić wszystkiego co by się chciało.
Dzięki losowości pojawiających się w grze komponentów nie staje się monotonna. A to dopiero gra podstawowa. Dodatkowo już w edycji Big BoX mamy 7 minidodatków, które możemy dowolnie dokładać do gry oraz tryb drużynowy i tryb solo, a w Edycji Specjalnej jeszcze duży dodatek winnice (który wciąż czeka u mnie na ogranie), automę i dużo dodatkowych plansz księstw.

Podsumowując, “Zamki Burgundii” mimo tylu lat na rynku to doskonale zaprojektowana i wciągająca gra planszowa. Jest klasykiem, którego warto chociaż raz spróbować. Gra wymaga planowania kilku kroków wprzód i umiejętności wyboru tych akcji, które dadzą graczowi najwięcej korzyści w postaci punktów zwycięstwa należy więc do średnio trudnych. Kiedy jednak opanujemy już zasady, poznamy działanie poszczególnych heksów terenu i znaczenie symboli klasztorów i wygląd budynków gra daje dużo frajdy i chętnie się do niej wraca żeby przetestować inną strategię.

Kopia gry do recenzji została zakupiona przez recenzenta.

9.5

Ocena autora

Podsumowanie

Ocena ogólna
9.5
Zalety
  • Regrywalność
  • Prosta wciągająca mechanika.
  • Jakość grafik w edycji specjalnej.
  • Opcjonalne akrylowe tokeny
Wady
  • Brak.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *