0

4 lata od premiery DiRT Rally 2.0, Codemasters dalej utrzymuje dobry rajdowy poziom.

Codemasters w ostatnim czasie przeżywa wzloty i upadki. Po dosyć słabo przyjętych ostatnich odsłonach serii GRID oraz dosyć przeciętnym DiRT’cie 5 wydawało się, że studio straciło swój dawny blask. Jasne, ich dobrą opinię nadal trzymała, dobrze prosperująca seria F1, która nadal trzyma stary poziom, lecz brakowało mistrzom kodu jakiegoś hitu związanego z inną marką oraz powrotu do dawnej formy, jeżeli chodzi o całokształt studia. Dużym początkiem punktu zwrotnego była informacja o zakupie praw do użytkowania licencji WRC w swoich grach przez Codemasters oraz zakup studia przez Electronic Arts. Czy nowa gra WRC od zespołu znanego z serii DiRT Rally pod marką EA SPORTS to dobry kierunek dla studia?

Rajdowa forma zdecydowanie wróciła

Wszyscy, którzy dorastali z grami sygnowanymi imieniem i nazwiskiem Colina McRae doskonale wiedzą czym są rajdy. Pokonujemy zawiłe trasy pokonując różne odcinki, aby ukończyć je z jak najkrótszym czasem. To podstawa jaka powinna być znana, lecz w przypadku WRC mamy dużo więcej różnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, gdyż dla niektórych mogą nieźle podbić wrażenia oraz immersję w ten rajdowy świat. Nowe WRC oferuje ogromną ilość różnego rodzaju trybów rozgrywki.

Kariera oferuje nam pełne doświadczenie jakie kierowca przechodzi podczas rozgrywania sezonu w WRC. Oczywiście oprócz samej jazdy w rajdach pojawia się wiele więcej czynników takich jak zatrudnianie zespołu, porównywanie ich umiejętności, aby dopasować ich jak najlepiej do bieżącej sytuacji, zakup samochodów do odpowiednich rajdów czy nawet budowanie własnego pojazdu. Tryb mistrzostw pozwala wziąć udział w zestawach z góry określonych wyścigów jako znani kierowcy z świata rajdów lub po prostu jako nasz stworzony zawodnik. Mamy także coś nowego, co jest nazwane przez twórców jako “Momenty”.
Są to cotygodniowe wyścigi wybierane przez twórców, które mają być odwzorowaniem lub inspiracją prawdziwej sytuacji, która wydarzyła się w przeszłości WRC. Zawartości jest spora ilość, zwłaszcza, że gra nie kosztuje pełnych 250 czy 350 zł.

Życie rajdowca

Zdecydowanie twórcy przy tworzeniu WRC główny nacisk położyli na tryb kariery, w którym można stworzyć kierowcę i prowadzić go przez kolejne sezony tydzień po tygodniu. Do dyspozycji mamy trzy ścieżki. Kariera FIA Junior WRC, WRC2 oraz WRC. W trybie kariery wybieramy sponsora, który sfinansuje nasze poczynania w trakcie sezonu. Sponsorzy mają cele, które musimy osiągnąć, przykładowo takim celem może być udział w określonych rodzajach wydarzeń. Na początku kariery mamy ustawione limity na różne akcje. Mamy określony budżet na samochody, które możemy kupić, budżet na pracowników, których możemy zatrudnić oraz limit na liczbę napraw, które możemy wykonać w trakcie wydarzeń w sezonie. Wszystko to jest zwiększane poprzez spełnianie celów w wyścigach wybieranych z tygodniowego kalendarza. Trzeba pamiętać, żeby nie denerwować naszych sponsorów słabymi wynikami oraz przekraczaniem budżetów, gdyż będzie to przepisem na tragedię.

W trakcie kariery oprócz samej jazdy musimy myśleć. W trakcie tygodnia możemy wybrać tylko jeden z podanych wyścigów, więc ważnym jest to, aby dopasować wydarzenia jakie wybieramy do naszych aktualnych potrzeb. Jeżeli potrzebujemy zadowolić sponsora w danym tygodniu to wybieramy wyścig z tym związany, a jeżeli chcemy kupić jakąś lepszą maszynę to wybieramy wyścig, który pozwoli nam zwiększyć nasz budżet na pojazdy. W trakcie tygodnia warto pamiętać o naszym zespole, bo możemy wtedy przeglądać potencjalne nowe nabytki lub dopasować nasz aktualny skład. Przechodząc w końcu do mięska, czyli samej jazdy w rajdach to nie mam nic do zarzucenia. Model jazdy przypomina to czego doświadczyliśmy w DiRT Rally 2.0, lecz jest znacznie usprawniony. Zdecydowanie można odczuć jak poruszamy się po różnych nawierzchniach i to w jakim są stanie. Asfalt inaczej będzie odczuwany podczas deszczu, a inaczej jak jest sucho i dzieje się to w przypadku każdej innej nawierzchni w grze. Bardzo zaimponował mi model zniszczeń pojazdów, jest bardzo szczegółowy i interaktywny. Praktycznie każdy element pojazdu możemy stracić w trakcie jazdy, więc polecam nie rozbijać się zbyt często, bo mimo tego, że fajnie prezentuje się to graficznie to niestety koszty napraw takich zniszczeń to nie jest dobry widok. Jeżeli jesteście weteranami rajdowymi to z miejsca polecam wrzucić najwyższy poziom trudności, gdyż normalny poziom nie daje zbyt dużego wyzwania. Warto też wspomnieć, że gra nie wybacza. Jeżeli popełnicie jakiś znaczący błąd, a zależy wam na pierwszym miejscu to możecie już resetować wyścig, bo nie będziecie mieć szans na nadrobienie czasu.

Niestety technologią nie grzeszy

Porzucenie Ego Engine przez Codemasters i przejście na Unreal Engine niestety nie był najlepszym pomysłem w kontekście WRC. Gra nie prezentuje się jakby była tworzona na aktualną generację konsol, a momentami miałem wrażenie, że DiRT Rally 2.0 prezentował się podobnie, a może nawet lepiej. Gra też cierpi na różne błędy graficzne. Raz trafiła mi się sytuacja, gdzie cała roślinność została podniesiona o jakieś 5-6 metrów do góry i po prostu lewitowała nad trasą, zostawiając całkowicie puste pola trawy i lasy. Inną przypadłością było dziwne cieniowanie w trakcie rajdu w nocy. Gra wyglądała jakby ktoś narzucił na nią filtr cell-shadingu, a raczej nie powinno to tak wyglądać. Kolejny problem? Optymalizacja.
Gra działa fatalnie w porównaniu do tego jak wygląda. Nic nie usprawiedliwia, żeby gra tego typu działała tak słabo. Nie ma tu zupełnie nic, co by mogło obciążać grę, a wręcz przeciwnie, moja karta graficzna nie była wykorzystywana nawet w połowie podczas gry. WRC oczywiście także cierpi na standardowy dla Unreal Engine stuttering, którego jak widać większość developerów nie potrafi naprawić. Mój sprzęt bez problemu przewyższa rekomendowane wymagania sprzętowe, a ledwo jestem w stanie utrzymać 60 fps na średnich ustawieniach graficznych przy wykorzystywaniu DLSS czy FSR. Po prostu porażka na całej linii.
Twórcy po premierze planują także dodać wsparcie dla technologii VR, tak jak mogliśmy jej doświadczyć w poprzednich grach tego zespołu, czyli DiRT Rally i DiRT Rally 2.0, lecz zobaczymy jak to się sprawdzi.

Podsumowanie

EA SPORTS WRC to kawał dobrej gry, która zawiera dużo dobroci dla fanów rajdów, lecz problemy techniczne nie dają w pełni dobrego pierwszego wrażenia. Jeżeli zależy wam na dobrej licencjonowanej grze WRC to dobrze trafiliście, lecz polecam poczekać kilka tygodni, aż twórcy zauważą swoje pomyłki i zaczną je łatać jak najszybciej.

Recenzja oparta o wersję gry na PC.
Kopia gry do recenzji została podarowana przez wydawcę Electronic Arts i agencję Monday.

8.0

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika
6.0
Technikalia
5.0
Gameplay
9.5
Zawartość
9.5
Dźwięk
9.0
Ocena ogólna
8.0
Zalety
  • Bardzo dobry model jazdy.
  • Ogromna ilość zawartości w grze.
  • Świetnie prezentujące się audio.
  • Bardzo rozbudowany system kariery.
  • Świetny model zniszczeń pojazdów.
Wady
  • Bardzo słaba optymalizacja.
  • Błędy graficzne.
  • Poziom graficzny nie prezentuje poziomu aktualnej generacji.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *