2


Uwaga! Mogą pojawić się spoilery

Recenzja dotyczy drugiego Partu JoJo’s Bizarre Adventure, zatytułowanej “Battle Tendency”. Jeśli nie znasz uniwersum JoJo, zalecamy przeczytanie poprzedniej recenzji.

Dlaczego?

Bo w drugiej części pojawiają się postacie i wydarzenia, które są kontynuacją historii rodziny Joustar z pierwszej części. Jeśli nie widzialeś/ aś możesz poczuć się zagubiony lub nie zrozumieć niektórych wątków.

Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z JoJo, koniecznie przeczytaj poprzednią recenzję, zanim zaczniesz czytać tę.JoJovers


JoJo’s Bizarre Adventure: Battle Tendency
to drugi Part serii JoJo’s Bizarre Adventure autorstwa Hirohiko Arakiego. Opowiada historię Josepha Joestara, wnuka Jonathana Joestara z pierwszego Partu, który tak jak jego dziadek posiada znamię w kształcie gwiazdy na ramieniu. Na naszego JoJo czeka tym razem jeszcze większe zagrożenie niż jego dziadka, ale zacznijmy od początku. Part rozpoczynamy w Meksyku…

Trzej Mocarze

Po byciu angielskim złodziejaszkiem Robert E.O. Speedwagon został bogatym biznesmenem, który posiada Fundację Speedwagon, która będzie się przewijać przez kolejne sezony. W 1938 roku Fundacja Speedwagon odkryła meksykańską piramidę, w której znaleźli kamienną maskę z mężczyzną w kamieniu, jak Han Solo zamrożony w karbonicie. Speedwagon skontaktował się ze Straizo, który pomógł pokonać Dio w pierwszym sezonie, jednak Straizo zdradził, chcąc posiąść moc maski. Po zranieniu Speedwagona i przemianie się w wampira postanowił zabić każdego, kto ma powiązania z kamienną maską.

W Nowym Jorku wnuk Jonathana, Joseph Joestar, pokonuje dwóch policjantów przy pomocy Hmonu w obronie Smokey’ego Browna, z którym się zaprzyjaźnia. Oczywiści towarzyszy mu jego babcia Erina Joestar, z pierwszego sezonu. Na kolacji JoJo z gangsterem dowiaduje się o śmierci Speedwagona.

Po zachodzie słońca zostaje skonfrontowany ze Straizo. Ale Joseph spodziewał się wampira i po zaciętej walce Straizo zostaje pokonany. Straizo wyjawia, że ​​gdy stał się wampirem, był zmuszony wrzucić Speedwagona i jego ofiary do rzeki, aby rozlana krew nie ożywiła postaci z kamiennego filaru. Wampir w końcu dokonuje samozniszczenia, wdychając w siebie Hamon.

Zaniepokojony słowami Straizo Joseph udaje się do Meksyku i dowiaduje się, że naziści pod dowództwem Rudola von Stroheima (do tej pory znajoma która poleciła mi JoJo ma taki Nick na Messengerze) wzięli do niewoli Speedwagona. Okazuje się, że Stroheim i jego siły wydobyli Człowieka z filaru i dla celów badawczych chcą go ożywić. Gdy istota, nazwana przez Stroheima „Santaną”, zostaje przebudzona, pokazuje swoją nadludzką siłę i rządzę mordu. W tym czasie Josephowi udaje się przedostać do bazy, aby interweniować.

Walka z Santaną doprowadza Josepha do granic możliwości, a Stroheim jest zmuszony wystrzelić granat, aby zatrzymać wampira. Josephowi udaje się wystawić Santanę na działanie promieni słonecznych. Okazało się ze to nie jedyny wampir z kamienia, teraz JoJo wyrusza do Rzymu by powstrzymać trzech mocarzy z kamienia i by spotkać nogo sojusznika w walce z nimi.


Po dotarciu do Rzymu JoJo natrafia na nowego kompana, którym jest Cesara Zeppeli, wnuk Willa A. Zeppeli. Warto zaznaczyć, że Will w pierwszym Parcie opowiadał, że nie ma żadnych potomków. Araki na jednym z wywiadów przyznał, że zapomniał o tym fakcie, i bardzo dobrze, bo drugi sezon bez Cesara to nie to samo. Po kłótni z JoJo, że przez jego dziadka on stracił swojego, wraz ze Speedwagonem wyruszają do podziemnej jaskini, w której przebywają tak zwani Pillar Men.

Kars, Wamuu i Esidisi zostali już przebudzeni. Nie pozostaje nic innego jak walka z nimi, jednak wampiry dobrze znają użytkowników Hamonu i nasz duet nie ma z nimi szans. Gdy Wamuu ma zabić JoJo, ten wyskakuje z zakładem, że po miesięcznym treningu będzie godnym przeciwnikiem. Wampiry na to przystają, dają mu do organizmu obrączki, które po 33 dniach wpuszczą w jego organizm truciznę, a sami w tym czasie będą poszukiwać Czerwonego kamienia Aji, który stworzy z nich istoty doskonałe, nie muszące się już chować przed promieniami słonecznymi. W międzyczasie pojawia się również postać Lisa Lisa, która odgrywa bardzo ważną rolę w tym parcie. Joseph i Cesara pod czujnym okiem Lisy Lisy będą musieli ciężko trenować, by pokonać nowe zagrożenie, jakim są Pillar Men.

JoJo Reference

W świecie anime i mangi często możemy zaobserwować liczne nawiązania do różnych dzieł popkultury, takich jak muzyka, literatura czy nawet firmy. Przykładowo, w serii JoJo’s Bizarre Adventure istnieją postaci i elementy inspirowane różnymi działami kultury:

-Lisa Lisa została nazwana na cześć Lisy Lisy z zespołu Lisa Lisa i Cult Jam W.
-Suzi Q została nazwana na cześć muzyka Suzi Quatro
-Czterech Pillar Men (Santana, Wamuu, Esidisi i Kars) zostało nazwanych na cześć zespołów Santana W , Wham! W , AC/DC W i The Cars W
-Smokey Brown został nazwany na cześć muzyków Smokey Robinson W i James Brown
-Rudol von Stroheim został prawdopodobnie nazwany na cześć urodzonego w Austrii aktora Ericha von Stroheima

A to nie wszystkie nawiązania.

Dziwaczny Duet

Połączenie duetu Josepha i Cesara to najlepszy duet od nienawiści do przyjaźni w całej serii. Chociaż na początku Cezar nie lubi Josepha z powodu śmierci swojego dziadka, z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi, do tego stopnia, że każdy z nich gotów jest oddać życie za drugiego. Obaj posiadają umiejętność posługiwania się hamonem, ale w przeciwieństwie do Jonathana, który używał pięści i miecza, w drugim Parcie wykorzystują broń w połączeniu z hamonem. Joseph używa clackers, natomiast Cezar używa baniek.

Podsumowanie

W drugim Parcie przygód rodziny Joestarów, Joseph Joestar, wnuk Jonathana, staje do walki z nowym zagrożeniem ze strony morderczych wampirów. Tym razem akcja zostaje podniesiona na wyższy poziom, a walki są jeszcze bardziej absurdalne i nieprzewidywalne. Od gumiastego wampira, który biegnie po wentylacji, przez Josepha, który mówi linię dialogową postaci, która ma zaraz ją wypowiedzieć, po walkę na makaron w restauracji – każda walka to prawdziwa gratka dla fanów zwariowanej akcji. Part 2 to także doskonała kontynuacja pierwszej części. Joseph jest równie charyzmatyczny i odważny jak jego dziadek, a jego przygody pokazują, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach zawsze można znaleźć nadzieję. W ostatnim odcinku dostajemy foreshadowing dla kolejnego Partu.

Recenzja oparta o anime dostępne na platformie Netflix.

9.5

Ocena autora

Podsumowanie

Animacja
9.0
Muzyka i Audio
10.0
Zalety
  • Rozwój świata przedstawionego.
  • JoJobros.
  • Rozwój postaci.
Wady
  • Fabuła jest dość liniowa i przewidywalna.
  • Niektóre postacie są nieco stereotypowe.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *