0

Jeśli ktoś spotyka tę nazwę po raz pierwszy, z pewnością choć raz miał styczność z memami związanymi z tym anime lub w innych produkcjach miał do czynienia z tak zwanym jojo reference. Tak właśnie było w moim przypadku – natrafiłem na mnóstwo memów i gifów z charakterystycznymi frazami, jak “OH MY GOD” czy “ZA WARUDO”, które nabrały sensu dopiero w miarę oglądania kolejnych odcinków. Jednak do pełnej fascynacji potrzebowałem trochę czasu i przekonania, a to zawdzięczam mojej znajomej. To właśnie ona poleciła mi to anime, która sama właśnie kończyła Part 2. Dodatkową zachętą był fakt, że Jojo było dostępne z polskimi napisami na platformie Netflix. Ale może warto zacząć od samego początku…

JoJo’s Bizarre Adventure to kultowa seria autorstwa Hirohiko Arakiego. Pierwsza część, zatytułowana “Phantom Blood”, ukazywała się w czasopiśmie Shonen Jump od stycznia do października 1987 roku.

Seria kontynuowała swoją opowieść przez osiem kolejnych części. W 2011 roku rozpoczęła się seria “JoJolion”, która zakończyła się w sierpniu 2021 roku, stanowiąc najdłuższą spośród wszystkich części. Następną i ostatnią nam znaną częścią JoJo jest “The JOJOLands”, która miała swoją premierę w lutym 2023 roku i nadal wychodzi.

JoJo jest znane nie tylko ze swojej niezwykłej fabuły i akcji, ale także z charakterystycznego stylu artystycznego Hirohiko Arakiego oraz kreatywnych zdolności i umiejętności postaci. Seria przeszła z czasopisma Shonen Jump do miesięcznika Ultra Jump, gdzie jest kontynuowana. Zdobyła ogromną popularność i stała się drugą najdłuższą seria wydawnictwa Shueisha, z łączną liczbą 131 tomów.

Po prawie 25 latach, a dokładnie od 6 października 2012 do 1 grudnia 2012 roku, fani doczekali się adaptacji anime na Tokyo MX stworzonej przez studio David Production.

JoJovers

Cała Saga JoJo skupia się na losach rodu Joestarów. Seria jest podzielona na różne party, z których każda skupia się na innym bohaterze z rodu, posiadającym znamię oraz do przezwisko JOJO, który jest tworzone poprzez połączenie dwóch sylab z imienia i nazwiska bohatera. Party opowiadają o dziwacznych przygodach różnych członków rodziny Joestarów w chronologicznym ciągu (do pewnego momentu). Całą sage rozpoczynamy w Angli…

Bliźniacze Gwiazdy

JoJo’s Bizarre Adventure Part I: Phantom Blood opowiada historię młodego angielskiego szlachcica, Jonathana Joestara. Jego życie zmienia się drastycznie pewnego dnia, gdy pod rezydencją pojawia się Dio Brando, który zostaje jego przyrodnim bratem oraz rywalem. To wszystko wynika z obietnicy zawartej między ich ojcami w roku 1868, kiedy to miał miejsce tragiczny wypadek. Na miejscy wypadkowi był Dario Brando, który błędnie przypuszczał, że wszyscy zginęli, postanawia wykorzystać sytuację dla własnego wzbogacenia się. Jednak George Joestar oraz Jojo przetrwali ten wypadek. George, mylnie interpretując Dario jako zbawcę, zawdzięcza mu życie i składa mu obietnicę.

Wiele lat później, po śmierci Dario do rezydencji Joestarów przybywa Dio Brando, stając się przyrodnim bratem Jonathana. Rozpoczyna się rywalizacja między nimi. Dio wyznacza sobie cel zniszczenia życia Jojo, pozbawienia go wszystkiego: od przyjaciół, poprzez pierwszy pocałunek jego wybranki, aż po dziedzictwo i majątek ich ojca.

Poza fascynacją majątkiem, którego pragnął zdobyć, istniał jeszcze jeden element, ktorego pragnoł w postaci kamiennej maski, pełniącej ważną rolę w całej historii i w następnej części. W późniejszych odcinkach dochodzi do konfrontacji między Jojo i Dio, po której Dio przemienia się w wampira. Po tych wydarzeniach JoJo spotyka Willa Antonio Zeppeliego, który uczy go używania hamonu do walki z Dio. W międzyczasie pojawia się również postać Roberta E. O. Speedwagona, odgrywającego istotną rolę w późniejszych partiach Jojo. W trójkę wyruszają na starcie, aby ostatecznie powstrzymać Dio.

JoJo Reference

W świecie anime i mangi często możemy zaobserwować liczne nawiązania do różnych dzieł popkultury, takich jak muzyka, literatura czy nawet firmy. Przykładowo, w serii JoJo’s Bizarre Adventure istnieją postaci i elementy inspirowane różnymi działami kultury:

-Imię Roberta EO Speedwagon zostało zaczerpnięte od nazwy amerykańskiego zespołu rockowego REO Speedwagon.-W serii “JoJo’s Bizarre Adventure” pojawia się postać o nazwie Tarkus, nawiązująca do piosenki i albumu -“Tarkus” stworzonych przez zespół Emerson, Lake & Palmer.
-Postać Zeppeli nosi nazwisko inspirowane zespołem rockowym Led Zeppelin.
-Imię Wang Chana jest zainspirowane popularną grupą muzyczną Wang Chung.
-Postać o imieniu Ojciec Styx została nazwana na cześć zespołu rockowego Styx.

A to nie wszystkie nawiązania.

Dodatkowo, w innych serii często możemy dostrzec liczne odniesienia do samej serii JoJo’s Bizarre Adventure, z których jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest tzw. JoJo Pose, charakterystyczna pozycje, które stały się swoistym symbolem tej serii.

Poza Kwadratowej Szczeki

Ponadto, nie sposób nie wspomnieć o stylu, jaki przyjął Hirohiko Araki w kreowaniu postaci na przestrzeni lat. Szczególnie w partach 1-3 serii, można dostrzec wyraźne inspiracje postaciami znanymi nam ze świata kina, takimi jak Arnold Schwarzenegger, czyli postaci o dobrze rozwiniętych, muskularnych ciałach i charakterystycznych, kanciastych szczękach. Ten styl może budzić mieszane uczucia, podobnie jak wcześniej wspomniane “jojo pose” czy także momenty, w których akcja jest niezwykle przerysowana. Niewątpliwie jest to jednak coś unikalnego, co może przyciągać i jednocześnie odstręczać widzów już na samym początku.

Podsumowanie

Jojo’s Bizarre Adventure to kultowa seria stworzona przez Hirohito Arakiego, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Charakteryzuje się unikalnym stylem artystycznym, dynamiczną akcją oraz licznymi umieszczonymi odniesieniami kulturowymi. Seria przyciąga zarówno oddanych fanów, jak i nowych widzów. Phantom Blood, mimo że jest najkrótszą częścią, uważam, że jest za jednym z lepszych partów pomimo prostych założeń walki dobra ze złem. David Production doskonale wykonało pracę zarówno w animacji, jak i w oprawie dźwiękowej. Jeśli zastanawiasz się, czy zacząć tę dziwaczną przygodę, polecam to zrobić. W trakcie oglądania często towarzyszy uczucie „Ej, znam to” i okazuje się, że jest to jakieś nawiązanie albo mem który się widziało. Wielu ludzi, którym początkowo Jojo wydaje się dziwne, wkrótce będą cytować i wykonywać Jojo pose, gwarantuje.

Recenzja oparta o anime dostępne na platformie Netflix.

9.0

Ocena autora

Podsumowanie

Animacja
9.0
Muzyka i Audio
10.0
Zalety
  • Nietypowa kreska.
  • Świat przedstawiony.
  • Klimat.
Wady
  • Dużo uproszczeń.
  • Długość partu.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *