0

Na przestrzeni wielu lat otrzymaliśmy dostęp do różnorodnych symulatorów, strategii i tycoonów obejmujących praktycznie każdą sferę życia. Weedcraft Inc autorstwa polskiego Vile Monarch podjęło się nietypowego zadania, eksplorując tematykę związaną z zielskiem, trawą, maryśką, ganją, czyli ogólnie rzecz ujmując – marihuaną. Gracz ma okazję stworzyć własne imperium tego kontrowersyjnego produktu, obejmujące zarówno etapy uprawy, jak i dystrybucji.

Sadzić

Tytuł oferuje możliwość zagrania w jeden z trzech dostępnych scenariuszy, które pełnią także funkcję swego rodzaju wprowadzenia i samouczka. Przykładowo, w jednym wcielamy się w dwóch braci, którzy po śmierci ojca decydują się założyć własny biznes narkotykowy. Po wyborze scenariusza rozpoczynamy rozgrywkę od podstaw. Musimy wybudować swoją pierwszą hodowlę, zatrudnić pracowników i znaleźć klientów. Gra oferuje wiele możliwości rozwoju naszego biznesu. Możemy hodować różne rodzaje marihuany, tworzyć przykrywki, rozszerzać swój biznes na nowe miasta i stany, a nawet angażować się w nielegalne działania, takie jak sabotaż czy kradzież.

Oprócz opcji przetestowania jednego z trzech scenariuszy, gracz ma możliwość skorzystania z trybu dowolnego, będącego niczym więcej jak zwykłym sandboxem. Pierwszym etapem przygotowywania rozgrywki jest wybór naszego avatara. Drugim, wybór trzech miast, na których obszarze przyjdzie nam działać. Niektóre miasta umożliwiają legalny handel, inne zezwalają na rozprzestrzenianie się specyfiku w celach medycznych, a jeszcze inne całkowicie zakazują produkcji i sprzedaży. Ten aspekt ma kluczowe znaczenie dla mechanik, o których opowiem w dalszej części, wpływając istotnie na przebieg rozgrywki. Poza kwestią legalności, różne miasta oferują zróżnicowaną zamożność mieszkańców oraz różnice w cenach lokali, które będziemy wynajmować. Ostatnimi punktami w tworzeniu własnej gry jest wybór “charakteru” naszej postaci, a także startowej ilości gotówki oraz punktów badań. Warto zauważyć, że w tej grze brak tradycyjnych poziomów trudności. Zamiast tego, gracze mają możliwość samodzielnego wyboru, czy chcą rozpocząć swoją przygodę od podstaw czy też jako już ugruntowani milionerowie.

Palić

Centralną oś rozgrywki stanowi nieustanna troska o nasze uprawy. Konieczne jest monitorowanie kluczowych czynników, takich jak temperatura, wilgotność i poziom nawożenia, aby zagwarantować nieprzerwane dostawy wysokiej jakości marihuany. Nad zielskiem możemy czuwać samemu lub zatrudnić do tego pracowników. Istotnym aspektem jest również zakup specjalistycznego wyposażenia, takiego jak donice, lampy, a także opcjonalne elementy, np. wiatraki czy nawilżacze powietrza. Każdy z tych elementów ma wpływ nie tylko na jakość i ilość produkowanej trawy, ale również na zainteresowanie ze strony policji, która może dosłownie wyniuchać naszą niecną działalność. I tutaj wkraczają kolejne ciekawe mechaniki, które pozwalają nam załatwić sprawy z ciekawskimi stróżami prawa. Jednym z oczywistych rozwiązań jest stosowanie łapówek.

W świecie Weedcraft Inc znalezienie klientów to kluczowy krok do sukcesu. Możemy wybierać między bezpośrednią sprzedażą klientom indywidualnym, a także wykonywaniem zadań pobocznych, które w rzeczywistości sprowadzają się do sprzedaży hurtowej. Grupy społeczne w grze wykazują swoje konkretne preferencje, co staje się ważnym elementem strategii. Jedni klienci preferują daną odmianę marihuany, podczas gdy inni woleliby coś innego. Aby napędzić sprzedaż, warto sięgnąć po jedno z najstarszych narzędzi w historii handlu – marketing. Reklama to potężne narzędzie. Wykorzystując różnorodne kanały marketingowe, od tradycyjnych ulotek po kampanie internetowe i reklamy telewizyjne, możemy zwiększyć popyt na nasz towar. Oczywiście, aby wszystko to miało sens, niezbędne jest skrupulatne pilnowanie naszych finansów. Śledzenie przychodów i wydatków, strategiczne inwestycje w rozwój oraz umiejętne planowanie budżetu stają się nieodłącznymi elementami, których nie możemy zignorować. Skuteczne zarządzanie finansami jest konieczne do utrzymania stabilności naszego przedsięwzięcia i osiągnięcia sukcesu w tym jakże bezwględnym i konkurencyjnym świecie.

To jednak nie wszystko, co Weedcraft Inc oferuje. Budowanie relacji zarówno z naszymi pracownikami, jak i innymi postaciami jest niezwykle ważne. Dobre relacje mogą przynieść nam wiele korzyści, takich jak niższe koszty, dostęp do nowych możliwości lub lepsze opinie klientów. Gra pozwala nam także na rozwój naszej postaci, a także naszych pracowników. Nasze drzewko rozwoju dzieli sie na część legalną i nieco bardziej szemraną. Inwestowanie gotówki w drzewko rozwoju umożliwia zakup różnorodnych bonusów do statystyk, uzyskiwanie pasywnych efektów oraz zdobywanie nowych przedmiotów. Warto zaznaczyć, że w świecie Weedcraft Inc nic nie jest wieczne, co obejmuje także zmienne prawa. Gracz ma możliwość angażowania się w politykę, próbując wprowadzić przyjazne marihuanie przepisy. Gdyby tego było mało możemy pobawić się w młodego botanika i nieco namieszać w samym zielsku, przykładowo zwiększając jego ilości kosztem jakości albo łączyć ze sobą różne odmiany w jedno.

Weedcraft Inc to tytuł, który wprowadza mnóstwo różnorodnych mechanik, tworząc stosunkowo wysoki próg wejścia, co może zniechęcić wielu nowych graczy, zwłaszcza tych nieobeznanych z gatunkiem. Jednakże, jak mogliście zauważyć, bogactwo opcji i skomplikowane zagadnienia w grze oferują niezwykle satysfakcjonujące wyzwania dla tych, którzy podejmą się ich opanowania. W miarę rozwoju naszego narkotycznego imperium, Weedcraft Inc nie staje się łatwiejsza, lecz wręcz przeciwnie. Warto zauważyć, że deweloperzy zadbali o to, by nawet w miarę osiągania kolejnych sukcesów, gra utrzymywała wyższy poziom trudności, co stanowi dodatkowy bodziec dla doświadczonych graczy. Chociaż trzeba zauważyć, że Weedcraft Inc oferuje też możliwość gry w trybie “wyluzowanym”, który znacznie ułatwia całą rozgrywkę. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą bardziej zrelaksowanego podejścia.

Zalegalizować

Składająca się z prostych plansz i modeli 2D strona wizualna utrzymana jest w komiksowej stylistyce, która cieszy oko. Wykorzystano w niej proste, acz wyraziste kształty. Grafika jest przyjemna i ładnie podbudowuje świat. Muzyka w grze jest równie dobra i pomaga w tworzeniu klimatu. Składa się na nią mieszanka dźwięków elektronicznych i hiphopowych, które nadają grze charakterystyczny nastrój. Niestety po pewnym czasie słuchanie tych samych zapętlonych utworów potrafi zirytować. Przechodząc do strony technicznej niemal wszystko działa bez zarzutów. Niemal, ponieważ swój egzemplarz gry testowałem na konsoli Xbox Series X, co oznacza, że do gry skierowanej głównie pod myszkę, składającej się praktycznie z samych elementów interfejsu musiałem podejść z padem w ręku. I niestety, ale jest to sterowanie wręcz karkołomne, nieintuicyjne, a przede wszystkim denerwujące. W grze oczywiście uświadczymy polską wersję językową, która została wykonana naprawdę nieźle… Poza paroma momentami, gdzie na ekran wkradają się znienacka angielskie napisy. Do samej optymalizacji nie jestem w stanie się w żaden sposób przyczepić. Gra pod tym względem działa bez zarzutu.

Weedcraft Inc to niecodzienny twór, który jest w stanie swoją tematyką przyciągnąć wielu graczy. To solidna gra ekonomiczna, która oferuje sporo możliwości i złożoność rozgrywki. Gra jest skierowana do graczy, którzy lubią wyzwania. Szkoda tylko, że tytuł zmarnował okazję, by poruszyć temat pozytywnych skutków marihuany, a także potencjalnie szkodliwych. Tak czy owak, jest to porządna strategia za niezbyt wygórowane pieniądze, która przypadnie do gustu niewielkiemu gronu graczy.

Recenzja oparta o wersję gry na Xbox Series X.
Kopia gry do recenzji została podarowana przez
wydawcę.

7.5

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika
8.0
Udźwiękowienie
7.0
Gameplay
6.5
Zawartość
7.5
Strona techniczna
8.5
Ocena ogólna
7.5
Zalety
  • Niezła oprawa graficzna i ścieżka dźwiękowa

  • Złożone mechaniki zarządzania

  • Szeroki wybór odmian marihuany

  • Interakcje z postaciami, które są w stanie wpłynąć na nasze interesy

Wady
  • Z początku potrafi przytłoczyć

  • Szybko się nudzi

  • Brak jakiejkolwiek głębi

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *