0

Hoyoverse wynosi swoją formułę na jeszcze wyższy poziom.

Od dawna nie przeżywałem takiego uczucia, gdzie gram w grę tak dobrą, że nie mogę przestać o niej myśleć i jednocześnie nie mogę się oderwać od niej. Honkai: Star Rail jest właśnie taką grą, gdzie po odpaleniu gry przegrałem 18 godzin pod rząd w jednej sesji, bo nie mogłem się oderwać. Honkai: Star Rail to kolejna odsłona serii Honkai, lecz ta gra jest pierwszym turowym RPG od Hoyoverse, gdzie poprzednie odsłony serii są grami akcji. Jak jednak gra się sprawdza w praktyce?

Na pokładzie kosmicznego pociągu

Honkai: Star Rail rozpoczynamy od sceny, w której Herta Space Station zostaje zaatakowana przez Antimatter Legion. Na stacji, oprócz załogi znajdują się przedstawiciele grupy Stellaron Hunters oraz przedstawiciele grupy Trailblazers, którzy podróżują przez kosmos w Astral Expressie, czyli mistycznym pociągu, który potrafi przemierzać kosmos. Na samym początku wcielamy się Kafkę, która jest członkiem Stellaron Hunters. Kafka, razem z swoją sojuszniczką Silver Wolf używają Stellaronu na Herta Space Station i uwalniają naszego głównego bohatera, który w grze jest znany jako Trailblazer. Po wydarzeniach z ataku, nasza postać dołącza do ekipy z Astral Express i szuka Stellaronów w całym kosmosie. Stellaron to źródło kataklizmu pozostawione przez Aeona (Boga) Destrukcji, Nanooka. Star Rail jest grą RPG z krwi i kości, gdzie zarządzamy naszym zespołem charyzmatycznych postaci, wykonujemy zadania i poznajemy nowe światy, które przedstawia nam gra. Na czas premiery do dyspozycji mamy 3 duże lokalizacje: Herta Space Station, planeta Jarilo-VI oraz flota kosmicznych statków, która przebija niektóre planety o nazwie Xianzhou Luofu. Każda z wspomnianych lokacji ma swój własny główny wątek fabularny oraz misje poboczne. Na tym etapie jestem pod wrażeniem projektu lokacji, gdzie każda z lokalizacji jest od siebie znacząco różna, co jest ogromnym plusem.

Inspiracja to najlepsza broń

Nie będę oszukiwał, że widziałem system walki Star Raila gdzieś indziej. Chodzi mi o serię Persona. Hoyoverse zapożyczyło główny rdzeń walki turowej z Persony i dodało swój styl oraz dodatkowe mechaniki i sprawdza się to świetnie. Każda z postaci ma unikalne animacje ataków, szczególnie w przypadku superumiejętności (Ultimate), które są zrobione w formie krótkich dynamicznych i jednocześnie widowiskowych cutscenek, które potrafią zmienić całe otoczenie pola walki. System walki opiera się na punktach umiejętności. Umiejętność naszej postaci wymaga punktu do aktywacji, punkty zdobywamy wykonując standardowy atak na przeciwniku, system ten wprowadza element zarządzania powiedzmy “ekonomią”, bo musimy planować do przodu gdzie i kiedy wykorzystać nasze umiejętności. Jako, że Honkai: Star Rail to gra live-service, która będzie otrzymywać nowy content co każde 6 tygodni to gra posiada elementy farmienia i grindu, lecz twórcy ograniczyli to do dosłownego minimum za sprawą wprowadzenia trybu auto oraz możliwości przyspieszenia walk dwukrotnie. Elementy te są świetnym dodatkiem, bo możemy odpalić dungeon, z którego chcemy przedmioty, odpalamy auto i 2x speed i jazda, a w tym czasie możemy pójść do toalety czy zrobić sobie kanapkę. Świetna sprawa.

Nieskończony kosmos pełen cudownych momentów

Honkai: Star Rail jest świetnie napisaną i jednocześnie wyreżyserowaną grą. Zakończenie wątku fabularnego pierwszej planety zrobił na mnie ogromne wrażenie, gdzie twórcy postanowili zsynchronizować walkę z pięknie dobranym utworem. Jeżeli cała reszta planet będzie w taki sposób poprowadzona to nie ma żadnej wymówki na to, żeby nie zacząć grać w tą grę. Wątek drugiej planety zostanie zakończony w kolejnej wersji, lecz na ten moment jest bardzo dobrze napisany i świetnie nakręca intrygę związaną z obsadą postaci i wydarzeniami całego świata. Warto wspomnieć o jednej ważnej rzeczy w kontekście Honkai: Star Rail. Star Rail to gra gacha, gdzie losujemy przedmioty, którymi możemy grać za walutę, którą zdobywamy w grze. Walutę możemy także kupić za prawdziwe pieniądze, lecz kompletnie nie jest to wymagane. Gra ma ogromną ilość źródeł, gdzie możemy pozyskać walutę w pełni za darmo, więc szacunek dla twórców za to, że nie postanowili chamsko zdzierać ludzi z pieniędzy. Losowania oczywiście też mają zabezpieczenia, abyśmy nie wydali całej waluty i nie otrzymali niczego. Co każde 10 losować otrzymujemy minimum jedną 4-gwiazdkową postać lub lightcone, a co każde 90 losowań dostajemy minimum jedną 5-gwiazdkową postać. Całe szczęście 5-gwiazdkowe przedmioty i postacie nie są zupełnie potrzebne aby zrobić każdą zawartość w Honkai: Star Rail.

Podsumowanie

Honkai: Star Rail to jeden z najlepszych RPG turowych, które wyszły od czasów premiery Persony 5. Pięknie napisana i wyreżyserowana gra, która zostanie z nami na kolejne lata. Jeżeli szukacie przygody na dłużej to Star Rail jest zdecydowanie dla was, zwłaszcza że jest darmową grą i jest na PC, platformach mobilnych i już w najbliższym czasie zapremieruje na PS4 oraz PS5. May This Journey Lead Us Starward!

Recenzja oparta o wersję gry na PC.
Honkai: Star Rail jest grą Free-to-Play.

9.5

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika i Technikalia
8.5
Gameplay
9.5
Fabuła i zawartość
9.5
Dźwięk
10.0
Ocena ogólna
9.5
Zalety
  • Pięknie stworzone uniwersum oraz fabuła.
  • Angażująca rozgrywka i postacie.
  • Bardzo dobra optymalizacja.
Wady
  • Dla niektórych gacha może być problemem.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *