1

„Zaginiona Wyspa Arnak” to gra planszowa, klimatycznie nawiązująca do podróży po tajemniczej wyspie pełnej zagadek i niebezpieczeństw. Wspaniałe zaprojektowana gra oferuje każdemu graczowi wciągające doświadczenie wyprawy archeologicznej

Gra została wydana w polskiej wersji językowej przez wydawnictwo Rebel. Zgodnie z informacją umieszczoną na pudełku jest przeznaczona dla od 1 do 4 graczy w wieku od 12 lat.

Mechanicznie „Zaginiona Wyspa Arnak” oparta jest na kombinacji elementów budowania talii i wysyłania pracowników, tworząc unikalne połączenie głównych mechanizmów. Gracze przy pomocy talii kart poszukują skarbów, wysyłają swoich archeologów, żeby prowadzić wykopaliska lub odkrywać nowe stanowiska archeologiczne. Dodatkowo w czasie gry stawiają czoła ich strażnikom, ale też kupują karty, aby wzmocnić swoją talię kart, a także prowadzą badania na torze świątyni.

Wszystko to wpływa na wybory, które będą miały wpływ na rozwój gry.

Jednym z największych atutów „Zaginionej Wyspy Arnak” jest złożoność strategii przy jednoczesnej łatwości wejścia do gry. Zasady są stosunkowo łatwe do nauczenia, a instrukcja napisana dość prosto. Dodatkowo w pudełku znajdują się karty pomocy dla każdego gracza przypominające, jak wygląda tura gracza, przygotowanie do następnej rundy oraz jakie efekty mają poszczególne symbole pojawiające się w czasie gry.

Cała gra oparta jest jednak na decyzjach mających długofalowe konsekwencje, co wymaga planowania i strategicznego myślenia. Gracze zarządzają swoimi zasobami, aby zdobywać punkty zwycięstwa. A punkty te można zdobyć na wiele sposobów, m.in. poprzez rozwój na torze świątyni, ujarzmianie strażników, czy kupowanie kart przedmiotów i artefaktów. Nie ma jednak uniwersalnej drogi do zwycięstwa, a elementy pojawiające się losowo na planszy sprawiają, że po wielu rozgrywkach gra się nie nudzi, bo każda rozgrywka jest unikalna.

Interakcja między graczami jest w tej grze ograniczona i polega głównie na zajmowaniu miejsc na planszy i podbieraniu sobie wzajemne kart, czy kafelków, a nie na bezpośrednim starciu. Wybory podejmowane przez graczy mogą też wpływać na planszę, a co za tym idzie wpływają na strategię innych graczy.

Wizualnie „Zaginiona Wyspa Arnak” zachwyca, piękne i pełne detali ilustracje oddają atmosferę zaginionej wyspy. Zarówno plansza, niż i karty są kolorowe i bardzo szczegółowe. Komponenty są wykonane starannie i przyjemne w dotyku, szczególnie uwagę zwracają wykonane z plastiku tabliczki, groty strzał i klejnoty. To wszystko sprawia, że czas spędzony przy grze mija jeszcze przyjemniej.

Zgodnie z informacją wydawcy czas rozgrywki to 30 min na każdego gracza. Gra bardzo dobrze się skaluje w zależności od liczby graczy zarówno w grze na 2, 3 czy 4 osoby pozwala cieszyć się nią bez uczucia, że była na stole zbyt długo. I bez względu na liczbę graczy chce się zagrać jeszcze raz, a dzięki losowości pojawiających się w grze komponentów nie staje się monotonna.

Podsumowując, „Zaginiona Wyspa Arnak” to doskonale zaprojektowana i wciągająca gra planszowa, która oferuje wspaniałe doświadczenie dla miłośników gier średniej ciężkości. Wspaniałe ilustracje, innowacyjna mechanika gry, złożoność strategii i interakcje między graczami sprawiają, że gra ta wyróżnia się na tle innych gier planszowych.

Kopia gry do recenzji została zakupiona przez recenzenta.

9.5

Ocena autora

Podsumowanie

Ocena ogólna
9.5
Zalety
  • Udane połączenie Deckbuildingu z Workerplacement.
  • Prosta wciągająca mechanika.
  • Jakość grafik i wykonania.
  • Kilka dróg do zwycięstwa. Klimat.
Wady
  • Brak.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *