0

Jesteś superinteligentnym szczurem i uciekasz z instytutu Wistar. Twoim celem jest przejęcie władzy nad mniej inteligentnymi myszkami i udowodnienie, że jesteście urodzonymi geniuszami i przywódcami nowo tworzonej kolonii. Czas na eksploracje otoczenia, zdobywanie zasobów niezbędnych do przeżycia kolonii  i jej rozwoju. Twój wyjątkowy laboratoryjny intelekt pozwoli na pozyskanie nowych myszy do pracy, stworzenia przydatnych wynalazków i zdobywanie coraz to nowych osiągnieć.

Tak kształtuje się po krótce tło tematyczne nowej gry wydawanej w Polsce przez wydawnictwo Portal a mowa tutaj o tytułowych Szczurach z Wistar. Za niewątpliwym sukcesem tego tytułu stoi nie kto inny jak włoch Simone Luciani tym razem we współpracy z Danilo Sabia. Luciani znany jest z takich tytułów jak Tzolk’in: Kalendarz majów, Barrage, Golem, Tilletum i mającego się niedługo pojawić Nucleum. 

Szczury z Wistar to zaawansowana gra euro z ciekawą mechaniką pozwalająca osiągnąć zwycięstwo na wiele sposobów. To od Ciebie zależy jaką ścieżkę obierzesz. Sercem gry jest obrotowe koło akcji. Wysyłając swojego szczura na wspominanie koło siła akcji zależna jest od ilości mysich robotników znajdujących się na polu. Warto przewidywać gdzie za X tur znajdzie się koło aby skutecznie wykorzystać ruch i pozyskać odpowiednio silna akcję. Co gorsza przeciwnicy mogą zniweczyć ten plan skutecznie blokując upatrzoną akcję.

Nie  można zapomnieć też o eksploracji ludzkiego domostwa i nie chodzi mi tutaj tylko o pozyskiwanie sera ze spiżarni, ale o wykonywanie misji w poszczególnych pomieszczeniach.

Kolejnym smaczkiem jest wykorzystanie szczurzego geniuszu do tworzenia wynalazków. Są one wielce przydatne w osiągnieciu zwycięstwa w grze do wymyślenia więc mamy Robo geparda, Mechaniczne ramię, Shiruken, Centra szpiegowskie i inne zaskakujące twory.

Nie zapominajmy o rozbudowie Szczurzej siedziby, potrzebne są łózka i nowe umiejętności myszych niew… znaczy się robotników.

Sama gra zawiera bardzo wciągająca mechanikę mamy tutaj workerplacement, eksplorację terenu jak i układanie kart.

Gra składa się z 5 rund (5 dni), a punkty zwycięstwa można zdobyć poprzez wykonywanie akcji:

 • Budowanie Łóżek
 • Wykopywanie pomieszczeń
 • Realizowanie misji w Gospodarstwie
 • Przyjmowanie myszy
 • Tworzenie nowych wynalazków
 • Realizowanie celów

Każda runda składa się z 2 faz tj. Faza nowej rundy oraz Faza akcji. W fazie akcji mamy do dyspozycji 3 tury w których to rozmieszczamy swoich 3 szczurzych przywódców na planszy.

Koło akcji na którym umieszczamy nasze szczurki porusza się co turę. Stawiając na nim naszego szczurka wykonujemy akcję główną wynikająca z obszaru (Las, Nora, Gospodarstwo) z siłą równą ilości posiadanych myszek (robotników)na obszarze. Dodatkowo wykonujemy akcje dodatkowe (te są częścią koła a więc migrują pomiędzy obszarami. Akcje wykonujemy w dowolnej kolejności co pozwala nieraz na bardzo ładne combo.

Dla samotnych graczy przewidziano tryb solo gdzie możemy zmierzyć się ze Szczurobotem.

Gra pięknie ilustrowana, plansza jak to u Włochów duża i czytelna. Nic tylko grać.

Egzemplarz gry zakupiony przez autora.

7.5

Ocena autora

Podsumowanie

Ocena ogólna
7.5
Zalety
 • Udane Euro z krótką kołderką.
 • Prosta wciągająca mechanika.
 • Przyjemna grafika.
 • Kilka dróg do zwycięstwa. Klimat.
Wady
 • Rozkładanie koła akcji przed każdą rozgrywką

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *