0

“Fundacja SCP działa poza jurysdykcją, wspierana i poruczana przez każdy liczący się rząd świata. Organizacja ta realizuje zadanie izolacji zjawisk, bytów oraz obiektów naruszających definicję normalności. Anomalie te stwarzają niebywałe zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego w różnych aspektach, tak fizycznych, jak i psychicznych.Operacje Fundacji mają za zadanie utrzymywać globalne przekonanie o normalności, by populacja mogła kontynuować swe życie bez strachu, braku zaufania ani wątpliwości odnośnie do własnych przekonań. Organizacja za misję swoją przyjmuje również uniezależnianie ludzkości od wpływów pozaziemskich, pozawymiarowych oraz poza wszechświatowych. Zabezpieczamy. Przechowujemy. Chronimy. (We secure. We contain. We protect.)” – jak głosi strona główna polskiej filii fundacji SCP.

Numer Obiektu: SCP-14186

Klasa Obiektu: Keter

Specjalne Czynności Przechowawcze:

SCP-14186 jest grą wideo, która jest powszechnie dostępna do legalnego zakupu na platformie elektronicznej “Steam” należącej do firmy Valve. Produkcja została stworzona przez studio deweloperskie GameZoo, składające się z sześciu członków (Są to: [USUNIĘTO]). Obecna cena gry wynosi 53,99zł, sprawiając, że jest to produkt tani, co może uczynić go łatwym do zdobycia przez każdego. Z uwagi na cyfrową naturę SCP-14186 i jego obecność w “sieci”, zabezpieczenie i przechowywanie obiektu w tradycyjnym sensie zostało uznane za niemożliwe. Z tego też powodu obiektowi została nadana klasa Keter. Coś raz umieszczonego w internecie zostaje w nim na zawsze. Należy zaznaczyć, że chociaż usunięcie SCP-14186 z internetu jest teoretycznie możliwe przy zastosowaniu odpowiednich środków i nakładu pracy, obiekt ten nie został zidentyfikowany jako bezpośrednio groźny lub szkodliwy na tyle, aby takie działania były uzasadnione.

Opis:

SCP-14186 nazywane dalej grą/produkcją/tytułem/SCP: Secret Files to gra wideo trwająca około 4 godzin. Użytkownik wciela się w niej w fikcyjnego pracownika archiwów fundacji o imieniu Karl Astana. Wciąż nie wiadomo skąd twórcy gry posiadają wiedzę na temat organizacji oraz poszczególnych obiektów SCP i czy w ogóle mieli na to jakikolwiek wpływ. Z uwagi na szczegółowe przedstawienie działalności Fundacji w SCP: Secret Files, wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych eksperymentów i analiz. Cały personel Fundacji jest zobowiązany do dalszego zaprzeczania istnieniu zarówno Fundacji, jak i badanych przez nią anomalii. SCP: Secret Files należy traktować i określać jako wytwór fikcji. Wszelkie pytania dotyczące zbieżności przedstawionych w grze z rzeczywistymi działaniami Fundacji powinny być odrzucane jako niezwiązane z rzeczywistością.

Do badań nad SCP: Secret Files wybrano zamkniętą przestrzeń w placówce-██. Eksperymenty przeprowadzono na licznej grupie przedstawicieli personelu Klasy D. Wszystkie badania przeprowadzano w kontrolowanych warunkach, mając na uwadze potencjalne ryzyko psychologiczne związane z interakcją z grą. Mimo że reakcje i odczucia względem SCP: Secret Files są różne względem każdego badanego przedstawiciela personelu, tak wszyscy przedstawiają ten sam przebieg fabularny produkcji, a także mechanik w niej zastosowanych. Oto jak one się prezentują:

Jako świeżo przyjęty archiwista fundacji [Karl Astana] naszym zadaniem jest czytanie raportów na temat danych obiektów SCP, a następnie na podstawie ich tworzenie wpisów archiwalnych. Proces ten odbywa się poprzez intuicyjny interfejs, gdzie wystarczy przeciągnąć podświetlony tekst na puste pole wpisu archiwalnego. W trakcie gry użytkownik ma możliwość zapoznania się z wieloma obiektami SCP, których opisy pokrywają się 1:1 z rzeczywistymi wpisami z archiwów Fundacji. Jednak wbrew wszystkiemu co do tej pory zostało powiedziane, to nie na zabawie w archiwistę cała gra polega. A na pewno nie w pełni. Niektóre z raportów potrafią przenieść [gracza] do wydarzeń, o których opowiadają. W ten sposób z perspektywy pierwszej osoby jesteśmy w stanie poznać obiekt SCP i wiążące się z nim wydarzenia. Jednak rozgrywka jest tutaj na tyle pomysłowa i różnorodna, iż spłacanie całej produkcji do perspektywy FPP (First-Person Perspective), to nieuczciwe niedopowiedzenie.

Fragmenty gry z perspektywy pierwszej osoby są utrzymane w konwencji chodzonego horroru. Etapy te skutecznie tworzą atmosferę niepokoju i grozy, a w niektórych przypadkach nawet strachu. Omawiany tytuł działa i operuje w tej tematyce dobrze, jednak nie wprowadza do formuły horrorów nic nowego. Co gorsza, wielokrotnie sięga po oklepane i leniwe motywy takie jak manekiny czy powtarzające się jump scare’y. Chociaż te elementy mogą być postrzegane jako oklepane i leniwe, należy zauważyć, że ich zastosowanie nie jest nadmierne czy “bezczelne”.

Na mocy decyzji Dr. ████ █████, popartej przez Radę O5, dalsza część wpisu archiwalnego dotyczącego SCP-14186 (“SCP: Secret Files”) zostaje zmodyfikowana. Szczegółowe informacje dotyczące fragmentów gry o bardziej zróżnicowanym charakterze gameplay’u zostają zaklasyfikowane jako poufne. Gracze, którzy zdecydują się na dalszą interakcję z SCP: Secret Files, zostaną pozytywnie zaskoczeni wieloma urozmaiceniami. Pomimo ograniczonego dostępu do pełnych szczegółów, można zdradzić, że użytkownikom zostanie zapewniony dostęp do różnorodnych form rozgrywki, typu: gameplay z perspektywy izometrycznej, gra rytmiczno-muzyczna, a nawet własna wariacja słynnego Flappy Bird.

Wiele historii dotyczących obiektów SCP ukazanych w grze SCP: Secret Files wykazuje zdolność do wywoływania szerokiego spektrum emocji wśród odbiorcy, co wykracza poza standardowe reakcje związane z horrorami, takie jak niepokój czy strach. Raporty wskazują, że gra potrafi również wzbudzić wzruszenie czy śmiech. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów na personelu Klasy D, większość badanych wyraziła pozytywne odczucia po interakcji z SCP-14186. Znaczna część badanych wyraziła chęć poznania kontynuacji gry lub ewentualnego dodatku (DLC). Ze zdobytych w trakcie śledztwa informacji wynika, że twórcy z GameZoo rozważali stworzenie dodatku, który miałby opowiadać o SCP-049 i innych obiektach. Jednak od momentu pierwszej zapowiedzi, nie ma dalszych informacji na temat rozwoju tych planów. Badany personel Klasy D wyraził nadzieję na rozwój projektu i pojawienie się nowych treści.

Dodatek:

Analiza techniczna SCP: Secret Files wykazała, że gra jest dobrze wykonana, z minimalną ilością widocznych błędów. Aczkolwiek tytuł ten nie potrafi w pełni poradzić sobie z optymalizacją. Pomimo że gra nie charakteryzuje się nowoczesną oprawą graficzną ani dużymi rozmiarami, ilość klatek na sekundę może okazać się niezadowalająca. Na szczęście udźwiękowienie stoi na bardzo wysokim poziomie. W szczególności muzyka, która jest fenomenalna czy to mówimy o podkładzie pod chodzony horror, czy… pod coś nieco innego.

Ekspertyza Dr. B███ “██ ███” M████: SCP: Secret Files to gra, która nie ogranicza się tylko do osób interesujących się fundacją SCP i anomaliami. Gra w prosty i przystępny sposób tłumaczy wszystko, dzięki czemu dosłownie każdy się tutaj odnajdzie i nie będzie czuł się zagubiony. SCP: Secret Files to gra niesamowita, która jest nie tylko chodzonym horrorem, ale i świetnym miszmaszem innych form gameplay’owych. Z całego serca zachęcam każdego do wypróbowania tej gry.

Zabezpieczamy. Przechowujemy. Chronimy.

Recenzja oparta o wersję gry na PC (Steam).
Kopia gry do recenzji została zakupiona przez recenzenta osobiście.

9.0

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika
8.0
Udźwiękowienie
9.5
Gameplay
9.0
Historia
9.5
Strona techniczna
8.5
Ocena ogólna
9.0
Zalety
  • Świetna muzyka i udźwiękowienie

  • Zaskakująca różnorodność gameplay'owa

  • Bardzo dobre wprowadzenie do świata SCP

  • Wywołuje całą gamę różnorakich emocji

Wady
  • Straszenie to tylko w połowie klimat, bo reszta to lekkie jumpscare'y

  • Oprawa graficzna nieco odstaje

  • Gra mogłaby być nieco lepiej zoptymalizowana

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *