0

World of Horror to dzieło unikalne, którego każdy powinien doświadczyć.

W stale rozwijającym się świecie gier niezależnych jeden tytuł wyróżnia się jako coś całkowicie unikalnego. Opracowana przez rodzimego twórcę Panstasz i inspirowana twórczością Junji’ego Ito i H.P. Lovecrafta gra World of Horror to pikselowy hołd dla kosmicznego horroru i japońskiej mangi grozy. Dzięki charakterystycznemu stylowi graficznemu, wciągającej rozgrywce i nawiedzającej atmosferze, World of Horror okazuje się być hipnotyzującą podróżą w głąb gier grozy.

Pikselowe arcydzieło

Jednym z najbardziej uderzających aspektów World of Horror jest jego prezentacja wizualna. Gra przyjmuje inspirowany stylem retro, monochromatyczny styl pixel art, przypominający wczesne gry na Commodore 64. Ten celowy wybór dodaje warstwę nostalgii dla graczy, którzy pamiętają takie gry jak 1-bit Dungeon czy Another World. Minimalistyczna, ale szczegółowa oprawa wizualna skutecznie oddaje niesamowitą i niepokojącą atmosferę, składając hołd estetyce klasycznej mangi grozy. Wybor takiego stylu w World of Horror idealnie przedstawia, że grafika nie musi być hiperrealistyczna, aby stworzyć wciągające i wyjątkowe doświadczenie.

Narracja gry rozgrywa się w małym nadmorskim miasteczku Shiokawa w Japonii, gdzie dochodzi do serii nieziemskich wydarzeń. Gracze wcielają się w rolę wielu postaci próbujących rozwikłać tajemnice kryjące się za tymi wydarzeniami. Narracja jest podzielona na wiele wątków, z których każdy ma własną unikalną fabułę, spotkania z potworami i różne zakończenia, a jest ich całkiem sporo. To nieliniowe podejście dodaje element chęci ponownego przechodzenia gry, ponieważ gracze mogą wybierać różne ścieżki i być świadkami różnych wątków fabularnych podczas każdej rozgrywki. Jedno przejście w World of Horror może trwać 10 minut, a może też trwać nawet i 2 godziny, wszystko zależy od podejścia i umiejętności gracza.

Tekstowo turowe RPG

Rozgrywka w World of Horror to połączenie elementów fabularnych i przygodowych, z naciskiem na mechanikę roguelike. Gracze poruszają się po szeregu lokacji reprezentowanych przez statyczne obrazy w całości narysowane w MS Paint, napotykając wydarzenia i dokonując wyborów, które wpływają na przejście naszej postaci. Rozgrywka jest turowa, a gracze zarządzają swoją wytrzymałością, rozumem i przedmiotami, stawiając czoła różnym nieprzyjemnym wydarzeniom i rozwiązując zagadki. Roguelike’owa natura World of Horror oznacza, że śmierć nie jest tylko możliwością, ale integralną częścią doświadczenia, zmuszając graczy do adaptacji i wyciągania wniosków z każdej porażki.

System walki w World of Horror jest prosty, ale strategiczny. Bitwy są rozstrzygane poprzez serię szybkich wydarzeń, w których gracze wybierają między różnymi działaniami, takimi jak atak, unik lub użycie przedmiotów. Ograniczone zasoby i nieprzewidywalność starć tworzą napiętą atmosferę, potęgując ogólne poczucie grozy. Różnorodność potworów, z których każdy inspirowany jest Lovecraftiańskimi i japońskimi horrorami, sprawia, że rozgrywka jest świeża i nieprzewidywalna.

To, co naprawdę wyróżnia World of Horror, to zaangażowanie w temat kosmicznego horroru. Okropności napotykane w Shiokawie to nie tylko fizyczni przeciwnicy, ale przejawy egzystencjalnego strachu i kosmicznych sił wykraczających poza ludzkie zrozumienie. Wydarzenia w grze często prowadzą do nieodwracalnych konsekwencji, zaszczepiając w graczach poczucie bezradności i rozpaczy, co jest cechą charakterystyczną opowieści Lovecrafta.

Audio i stylistyka nakręca doświadczenie

Oprawa dźwiękowa w World of Horror płynnie uzupełnia elementy wizualne i narracyjne. Minimalistyczna ścieżka dźwiękowa, składająca się z świetnie zakomponowanych melodii w stylu chiptune, genialnie wzmacnia atmosferę. Skąpe wykorzystanie efektów dźwiękowych, takich jak skrzypienie drzwi i odległe szepty, jeszcze bardziej zanurza graczy w niepokojącym świecie Shiokawy. Połączenie elementów wizualnych i dźwiękowych tworzy mrożącą krew w żyłach synergię, która utrzymuje się jeszcze długo po wyłączeniu gry.

Unikalna mieszanka wpływów różnych typów horroru w World of Horror wykracza poza estetykę i mechanikę rozgrywki. Gra zawiera elementy tradycyjnego japońskiego folkloru i miejskich legend, wzbogacając ogólną narrację o głębię kulturową. Od stworzeń inspirowanych yokai po odniesienia do japońskich rytuałów i przesądów, World of Horror oddaje hołd swoim kulturowym korzeniom, jednocześnie przedstawiając je przez pryzmat Lovecrafta.

Podsumowanie

Podsumowując, World of Horror z powodzeniem łączy estetykę retro, rozgrywkę roguelike i horror Lovecrafta, tworząc grę, która jest zarówno nostalgiczna, jak i wyjątkowo nowoczesna. Zaangażowanie gry w jej temat, w połączeniu z efektowną oprawą wizualną i wciągającym dźwiękiem, wyróżnia ją w gatunku horrorów niezależnych. Choć jej wymagająca natura i mechanika permadeath mogą nie przypaść do gustu każdemu, dla tych, którzy cenią sobie głębokie zanurzenie się w świecie kosmicznego horroru, World of Horror jest nawiedzająco piękną podróżą, którą warto podjąć.

Recenzja oparta o wersję gry na PC.
Kopia gry do recenzji została podarowana przez wydawcę Ysbryd Games i agencję StridePR.

9.0

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika
10.0
Technikalia
9.0
Gameplay
9.0
Zawartość
8.5
Dźwięk
9.0
Ocena ogólna
9.0
Zalety
  • Przepiękna oprawa graficzna.
  • Klimatyczny soundtrack i audio.
  • Bardzo duża ilość zawartości.
  • Świetnie zbudowane klimatyczny świat.
  • Unikalne podejście do tematyki roguelike.
  • Wiele różnych zakończeń i historii.
Wady
  • Gra jest zablokowana w 30 fps.
  • Początkowo interfejs może być ciężki do ogarnięcia.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *