0

Return to Grace próbuje być mocną grą narracyjną, lecz gdzie sama narracja działa, tam wszystko inne odbiega jakościowo.

Return to Grace trafiło do mnie przypadkiem i zaintrygowało mnie to jak gra się prezentuje. Z screenshotów i trailera wyglądało na narracyjną grę logiczną, gdzie wcielamy się w rolę Adie Ito, kosmiczną archeolożkę, która rozbija się na planecie w celu znalezienia tytułowej Grace, czyli sztucznej inteligencji, która w przeszłości opiekowała się Układem Słonecznym, lecz została wyłączona tysiące lat temu. Naszym celem jest odnalezienie prawdy, na temat wyłączenia sztucznej inteligencji, lecz jedyną prawdę jaką znajdziemy jest to, że Return to Grace jest dosyć średnią grą.

Trzymanie za rączkę nigdy nie jest dobre

Return to Grace niestety ogranicza gameplayowo na każdym kroku. Masa niewidzialnych ścian, oskryptowanych mechanik i mała różnorodność to główne cechy tej gry. Początek zapowiadał się intrygująco, lecz z każdą kolejną minutą gra mnie nudziła. Animacje w Return to Grace na pierwszy rzut oka pokazują, że są robione ręcznie i niestety nie można tego powiedzieć w pozytywnym świetle. Animacje są mocno sztywne, w większości przypadków nie przypominają ruchów jakie by mógł wykonać człowiek, jeżeli chodzi o animacje naszej głównej bohaterki. Boli mnie też to jak liniowa do bólu jest ta gra. Return to Grace trzyma nas twardo za rączkę swoim projektem poziomów i nie jest to zbyt przyjemne uczucie. Gra dużo lepiej by się sprawdziła jakbyśmy dostawali cel i otwartą możliwość poruszania się po środowisku, aby we własnym zakresie odszukać to co mamy zrobić. Niestety gra mocno zawodzi w tych aspektach.

Technologicznie jest jednak nieźle

Mimo, że gameplay mnie zaskoczył dosyć negatywnie to pod względem technologicznym Return to Grace jest w bardzo dobrej pozycji. Gra na PC działa perfekcyjnie, z klatkarzem powyżej 100 fps praktycznie zawsze na najwyższych ustawieniach graficznych. Co do grafiki to gra prezentuje się średnio w sekcjach, które nie mają miejsca w głównej placówce, lecz gdy wejdziemy już do placówki widać różnicę i tutaj gra się prezentuje całkiem ładnie. Jednym z problemów jest jednak brak suwaka z Field of View, co jest dla mnie niewybaczalne w grze wypuszczonej w 2023 roku. Nie mogę się doczekać kiedy developerzy się nauczą, że Accessibility Settings to jest obowiązek, a nie miły dodatek. Nietrafionym pomysłem w moim odczuciu jest też ciągle pokazywany na ekranie hełm głównej bohaterki, który zasłania dolne części ekranu. Bardzo mnie denerwował przez całą rozgrywkę, miało być coś co wygląda fajnie, a w rzeczywistości dostaliśmy coś niepotrzebnego co tylko denerwuje gracza.

Podsumowanie

Return to Grace to ambitna próba stworzenia narracyjnej gry logicznej, lecz niestety ambicja w tym przypadku przerosła twórców, bo gra poległa na prawie wszystkich frontach z płytkimi zagadkami, średnim przedstawieniem historii i miernymi animacjami oraz mechanikami. Szkoda, że tak to wygląda, ale debiutancka gra Creative Bytes Studios niestety można porównać do mało smacznego cukierka w ładnym papierku.

Recenzja oparta o wersję gry na PC.
Kopię gry do recenzji podesłał wydawca.

5.0

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika i Technikalia
9.0
Gameplay
5.0
Zawartość
4.0
Dźwięk
5.0
Ocena ogólna
5.0
Zalety
  • Bardzo ładna oprawa wizualna w większości przypadków.
  • Porządna optymalizacja.
Wady
  • Mało interesujące zagadki.
  • Fabuła mogłaby angażować mocniej.
  • Kiepskie animacje i ubogie menu opcji.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *