0

Deceive Inc. jest ciekawą mieszanką gatunków, która sprawdza się całkiem nieźle.

Deceive Inc. pierwszy raz zobaczyłem w zeszłym roku podczas PC Gaming Show i częściowo byłem zainteresowany. Niby na pierwszy rzut oka przypominało rozbudowany Among Us, lecz jak wgłębiłem się w pomysł jaki chciało zaoferować Sweet Bandits Studios to zrozumiałem, że za tą grą stoi jednak coś wyjątkowego. Deceive Inc. to symulator szpiega i złodzieja jednocześnie, jednak sytuacja wygląda tak, że nie jesteśmy jedynym szpiego-złodziejem na mapie. Mamy konkurencję i ta konkurencja to prawdziwi gracze. Brzmi dziwnie? Trochę tak, ale sprawdza się imponująco.

Nie ufaj nikomu…

Każda runda Deceive Inc rozpoczyna się od prostej konfiguracji: Wybieramy swojego szpiega, jesteśmy wrzuceni na mapę, lądujemy na mapie będąc pod przykrywką, każdy z 12 osób na mapie ma ten sam cel. Otworzyć sekretny skarbiec, ukraść złotą walizkę i zorganizować ucieczkę.
W Deceive Inc możemy obrać jedną z kilku szerokich strategii, aby wygrać: Możemy starać się szybko przechodzić przez coraz wyższe poziomy zabezpieczeń, aby jako pierwszy dotrzeć do skarbca. Możemy też skupić się na śledzeniu innych szpiegów i eliminowaniu ich. Możemy też nie wychylać się wcale i tylko skupić się na uzbrojeniu i zdobywaniu ulepszeń, a na samym końcu zaatakować gdy zdobywca walizki będzie organizował ucieczkę. Deceive Inc daje nam otwarte pole do popisu, jeżeli jesteśmy wystarczająco uważni. Bycie uważnym jest kluczowe, bo oprócz graczy na mapie mamy także wrogo nastawionych NPC, którzy zaatakują nas gdy znajdziemy się nie tam gdzie trzeba lub gdy będziemy przebrani nieodpowiednio dla danych pomieszczeń. Nasza przykrywka to nasza główna broń. Przebranie możemy zabrać od dowolnego NPC na mapie, a są oni podzieleni na kilka różnych typów takich jak cywile, strażnicy, obsługa placówki, inżynierzy maszynerii itd.
Różne pomieszczenia wymagają innego przebrania, więc musimy się odpowiednio przygotować, inaczej strażnicy nas zauważą i zaczną strzelać, a jak zaczną strzelać to pozostali szpiedzy także będą znać naszą lokalizację.

Dobrze poprowadzony live-service

Na pierwszy rzut oka elementy live-service w Deceive Inc. wyglądają całkiem poprawnie. Mamy różne postacie, które możemy odblokować za walutę, którą zdobywamy z meczy. Każdą z postać możemy rozwijać jeżeli gramy nią odpowiednio długo i dostajemy za to różne umiejętności pasywne oraz nagrody kosmetyczne. Na ten moment w grze jest 8 agentów, którzy mają swoje specjalne bronie i umiejętności, lecz twórcy się zobowiązali, że będą dodawać więcej. Jeżeli chodzi o tryby to na premierę mamy dostęp do samouczka, trybu treningowego oraz dwóch trybów multiplayer, “solo” oraz “team”. Solo to tryb na 12 osób, gdzie każdy gra na każdego i próbuje wykraść walizkę. W trybie drużynowym gramy w układzie 3v3v3v3 i także gramy o kradzież walizki.
Na premierę w grze znajdziemy 4 mapy, które są nazywane “misjami”, lecz z każdym sezonem będzie dodawane ich więcej. W menu można też zauważyć zakładkę związaną z “Sezonem”, ale na ten moment nic tam nie ma, a twórcy deklarują że niedługo otrzymamy więcej informacji. W grze mamy też sklep, który idzie za sprawdzonym schematem i oferuje różnego rodzaju elementy kosmetyczne dla naszych postaci i konta. Zero specjalnych umiejętności czy innego Pay2Win.

Technologicznie jest całkiem sprawnie

Pod kątem technologicznym Deceive Inc. na PC sprawdza się całkiem nieźle. Podczas rozgrywki miałem stałe 120 fps i podczas meczy nie działo się nic, co by powodowało jakiekolwiek spadki. Pod względem graficznym twórcy zdecydowali się wybrać stylizowaną grafikę, która oczywiście jest ponadczasowa i nie zestarzeje się zbyt szybko, a jednocześnie będzie można ją poprawić w przyszłości, więc nie ma się do czego przyczepić. Lokacje w grze są bardzo fajnie zaprojektowane pod względem układu poziomów oraz samego stylu. Muzycznie słyszymy vibe noir, więc dużo jazzu i ogólnie klimatów szpiegowskich co się sprawdza idealnie do tego typu gry.

Podsumowanie

Deceive Inc. to kawał dobrej gry, która powinna dostać więcej rozgłosu, bo oferuje ciekawy pomysł i rozgrywkę. Niestety głównym problemem tej małej popularności może być cena, która stoi na poziomie 91,99 zł, co jest dosyć wysokim progiem jak na grę tego typu, gdy inne gry tego pokroju są Free2Play lub są o połowę tańsze. Z czystym sercem jestem w stanie polecić grę, jeżeli jednak przeszkadza wam ta cena to poczekajcie na promocję.

Recenzja oparta o wersję gry na PC.
Kopię gry do recenzji podesłał wydawca.

8.0

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika i Technikalia
8.5
Gameplay
8.0
Zawartość
6.5
Muzyka
7.0
Ocena ogólna
8.0
Zalety
  • Fajny projekt map i samego świata.
  • Dobrze poprowadzony live-service.
  • Bardzo dobry pomysł rozgrywki i wykonanie
Wady
  • Wysoka cena.
  • Mała liczba map na premierę.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *