0

Stare, ale niby nowe, ale jednak stare… ale jare!

Z miejsca ostrzegam, ukończyłem kilka lat temu oryginalną grę oraz jej sequel Q.U.B.E 2, więc wiedziałem mniej więcej czego się spodziewać i moja opinia może się różnić od osób, które będą doświadczały tej serii pierwszy raz.
Q.U.B.E 10th Anniversary to remake gry Q.U.B.E z 2011 roku, która jest grą logiczną stworzoną przez trójkę studentów Daniela Da Rocha, Jonathana Savery’ego i Dave’a Halla. W późniejszych latach po sukcesie Q.U.B.E zostało wydane Q.U.B.E Director’s Cut, który oferowało nowe zagadki oraz pełną fabułę napisaną przez Roba Yescombe, który pracował przy Rime czy The Division w przyszłości. Oryginalny Q.U.B.E stał się sukcesem dla 3-osobowego zespołu i zwrócił koszty produkcji już w pierwsze 4 dni od premiery na Steam.

Graficznie jest nie do poznania

Jakbym miał porównać oryginał i remake to nowa wersja jest całkowicie nie do poznania. Remake przypomina Q.U.B.E 2, lecz dodaje dodatkowe bajery graficzne takie jak Ray Tracing, który w przypadku tej gry wygląda nieziemsko. Tego typu gry idealnie pokazują jak świetnie potrafi się prezentować technologia śledzenia promieni. Jeżeli chodzi o poziomy to ogólne zagadki zostały takie jak w oryginale, lecz twórcy pozwolili sobie przeprojektować wystrój pomieszczeń czy ogólną skalę poziomów. Niektóre poziomy są większe niż w oryginale, ale zachowują ogólny sens rozwiązania zagadki, tak jak to było w oryginale. Etapy między zagadkami także zostały mocno przerobione i nie są to już w większości zwykłe białe korytarze tylko specjalnie wybudowane pomieszczenia, które przepięknie się prezentują z odpalonym Ray Tracingiem. Szczególnie świetnie prezentują się pomieszczenia w ostatnim rozdziale gry, które zupełnie nie przypominają tego co było oryginale (oczywiście w pozytywnym sensie). Gra jest też genialnie zoptymalizowana. Z włączonym Ray Tracingiem cały czas miałem w okolicach 160 FPS bez włączonego DLSS, który gra oferuje. Inni developerzy powinni się uczyć od Toxic Games jak optymalizować gry.

Mimo ulepszeń graficznych, jest tak jak zapamiętałem

Grafika to jedno, lecz zagadki z oryginału dalej siedziały mi w pamięci, więc po zagraniu w remake nie miałem dużego zaskoczenia pod względem poziomu trudności. Poziom trudności w Q.U.B.E 10th Anniversary jest idealny dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z grami logicznymi. W przeszłości gra była mocno porównywana do serii Portal i nie bez powodu, bo pod względem trudności jest na podobnym poziomie oraz stylistyka jest bardzo podobna. Remake oferuje także nowe zagadki i niektóre z nich są wplątane w główną fabułę gry, ale większość z nich jest możliwa do zagrania w dodatkowym rozdziale “Dubbed Sector 8”. Nowy sektor jest dosyć rozległy, bo zajmuje kilka dobrych godzin rozgrywki, a same zagadki to nie jest ten sam łatwy poziom co w oryginalnej grze. Jeżeli chodzi o fabułę gry to działa na prostym schemacie dwóch różnych kierunków z różnymi opiniami, a na samym środku stoi gracz słuchający obu kierunków i na koniec wybierający jeden z nich. Nic specjalnego.

Dodatkowa zawartość jest warta zachodu

Oprócz nowego rozdziału gry remake Q.U.B.E oferuje także nowe opcje wspomagające, dzięki temu osoby, które mają problemy z sterowaniem w grach będą mieć ułatwienie w tym temacie. Remake także oferuje komentarz od developerów, który można odpalić w trakcie rozgrywki i możemy wtedy słuchać twórców podczas rozwiązywania zagadek jednocześnie dowiadując się czegoś nowego o grze jak i całym procesie zakładania studia Toxic Games. Dodatkowymi bajerami też są nowe statystyki, eseje na temat gry i możliwość wyboru dowolnego poziomu po jego odblokowaniu, aby przejść go ponownie w dowolnym momencie. Widać, że w edycję na 10 rocznicę marki zostało włożone masę serca i pracy.

Podsumowanie

Q.U.B.E. jest po serii Portal jednym z pionierów gatunku gier logicznych z widoku pierwszej osoby, a remake Q.U.B.E. 10th Anniversary jest świetnym odświeżeniem starego schematu dodając do niego nową zawartość oraz w pełni przeprojektowaną grafikę i poziomy. Jeżeli chcecie bardzo dobrą grę logiczną na kilka dobrych godzin to zdecydowanie warto się zainteresować.

Q.U.B.E. 10th Anniversary zapremieruje 14 września 2022 na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch.
Recenzja oparta o wersję gry na platformie PC (Steam).
Kopię gry do recenzji podesłał wydawca.

8.5

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika
9.0
Gameplay
8.5
Zawartość
9.0
Fabuła
6.0
Ocena ogólna
8.5
Zalety
  • Przepiękna oprawa graficzna.
  • Dodatkowa zawartość daje powód do ponownego przejścia.
  • Genialna optymalizacja.
Wady
  • Fabuła gry jest przewidywalna.
  • Brak sprintu lub szybszego poruszania momentami boli.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *