0

Nigdy się nie spodziewałem, że minigolf potrafi tak dać w kość.

Minigolf to świetna gra imprezowa. Czy to jesteśmy z znajomymi na prawdziwych dołkach czy gramy online w gry, które imitują prawdziwe doświadczenie to zawsze sprawiało frajdę. Dzisiaj skupię się na tym drugim odłamie tej dyscypliny, gdyż miałem okazję sprawdzić House of Golf 2 od Starlight Games, studia stworzonego z weteranów branży, mających na koncie takie gry jak seria Wipeout, Lemmings czy pierwsze odsłony serii F1. Na rynku gier związanych z minigolfem nie brakuje. Golf it! czy Golf With Friends zgarnęły całkiem przyzwoitą popularność i renomę. Czy nowy gracz na rynku ma jeszcze coś do zgarnięcia i jest w stanie pokazać coś świeżego i przyjemnego do gry? Jeszcze jak!

Pokojowy golf

House of Golf 2 to jak sama nazwa mówi druga odsłona, nieszczególnie znanej serii związanej z dyscypliną minigolfa. Pierwsza odsłona pojawiła się w 2019 roku na PC oraz Nintendo Switch i nie zrobiła dużego echa pod względem popularności i samej jakości gry, co było po części jedną z przyczyn zamknięcia studia Atomicom. Byli pracownicy Atomicom po jakimś czasie zostali przemianowali na Starlight Games pod przewodnictwem Gary’ego Nicholsa, weterana serii Wipeout. W House of Golf 2 ogrywamy kreatywnie przemyślane tory osadzone w całkowicie realnych lokalizacjach, takich jak pokój dziecięcy, garaż czy kuchnia. Głównym rdzeniem rozgrywki jest kampania dla jednego gracza, w której mamy łącznie do pokonania 11 różnych turniejów, więc w samej kampanii mamy do dyspozycji aż 99 dołków, gdzie każdy z nich oferuje całkowicie unikalny tor. Tor za to są świetnie zaprojektowane, gdyż oferują kilka różnych ścieżek do osiągnięcia dołka oraz ukryte znajdźki, które pozwalają na odblokowanie nowych piłek golfowych.

Oprócz głównej kampanii mamy również kilka innych trybów zabawy. Standardowo mamy do dyspozycji trening, gdzie możemy grać na dowolnym do tej pory odblokowanym torze, a jest ich sporo, bo ponad 100 w różnych lokacjach. Nie brakuje również trybu turniejowego, który działa w systemie rotacyjnym. Twórcy wybierają zestaw torów i gracze mogą się tłuc o najwyższe miejsca w tabeli wyników. Gra ma również do zaoferowania specjalne wyzwania, które są aktywne tylko przez 48 godzin, gdzie gramy specjalne tory i możemy uzyskać za to nagrodę. Generalnie zestaw trybów jest całkiem nieźle dobrany i zdecydowanie zapewni godziny świetnej zabawy.

Minigolfowy Souls-like

Coś co wyróżnia House of Golf 2 to zdecydowanie poziom trudności. Tutaj nie ma zbytnio miejsca na błędy. Aby awansować w kampanii trzeba uzyskać minimum brązowe trofeum w większości turniejów na danym stopniu, a trofea są przyznawane na podstawie wykonanych uderzeń. Muszę wam przyznać, że od dawna żadna inna gra nie dała mi w kość jak ta. Już na szczeblu amatora zacząłem odczuwać pierwsze problemy, co może wydawać się śmieszne, ale faktycznie musiałem restartować jeden turniej przez prawie godzinę, bo cały czas mi brakowało 1-2 uderzeń do osiągnięcia brązowego pucharu. Szczerze takie doświadczenie to powiew świeżości i bardzo fajna niespodzianka, bo tego typu gry zwykle są po prostu banalnie proste i nie wykazują żadnej trudności.

Bardzo muszę pochwalić oprawę graficzną House of Golf 2. Gra działa na Unreal Engine 5 i mimo braku dużego budżetu to prezentuje się lepiej niż większość gier, które pojawiały się na rynku w ostatnich latach. Wszystkie elementy jak modele, tekstury, oświetlenie i cała otoczka są na możliwie najwyższym poziomie co bardzo cieszy oko. Pod względem optymalizacji też nie ma się do czego przyczepić i nie powinno to nikogo dziwić, bo nie jest to skomplikowana mechanicznie gra, więc bardzo dobrze, że developerom udało się okiełznać Unreal Engine 5. Jednak House of Golf 2 to nie jest gra bez wad. Muzyka w grze jest dosyć kiepska jak na moje gusta i nie zapada w pamięć w jakikolwiek sposób, nie jestem fanem. Drugim dużym minusem jest polska wersja językowa gry, która jest w tragicznym stanie. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to tłumaczenie maszynowe i żaden człowiek w nim nie uczestniczył. Ogromna ilość błędów językowych, zdań które nie mają żadnego sensu czy nawet błędy interpunkcji. Rada dla developerów, jeżeli nie macie osób, które potrafią przetłumaczyć grę poprawnie to nie tłumaczcie jej wcale, bo nie wyjdzie wam to na dobre. Ogromnym minusem jest też dla mnie brak trybu online. Jedyny multiplayer jaki mamy w grze to tryb lokalny do 4 graczy i to jest bardzo fajna sprawa przy imprezach, lecz cała konkurencja w tym gatunku oczywiście oferuje tryb online, więc House of Golf 2 jest w tym przypadku na przegranej pozycji.

Podsumowanie

House of Golf 2 to świetna gra o minigolfie, jestem w stanie się pokusić o stwierdzenie, że może być nawet najlepszą aktualnie grą o minigolfie, lecz tragiczna polska wersja, słaba muzyka i brak trybu online multiplayer pozostawiają lekki niesmak. Niektórym osobom może też nie przypaść do gustu wysoki poziom trudności, lecz jeżeli szukają po prostu gry do postrzelania do dołków to zdecydowanie warto się zainteresować.

Recenzja oparta o wersję gry na PC.
Kopia recenzencka została podarowana przez wydawcę Starlight Games oraz agencję 4media group.

8.5

Ocena autora

Podsumowanie

Grafika
9.0
Technikalia
8.0
Gameplay
8.0
Zawartość
8.5
Dźwięk
6.5
Ocena ogólna
8.5
Zalety
  • Duży poziom trudności.
  • Spora ilość dołków.
  • Dobra optymalizacja.
  • Wieloliniowość torów.
  • Dodatkowe elementy do zdobycia na torach.
Wady
  • Muzyka, która nie zapada w pamięć.
  • Tragiczna Polska wersja językowa.
  • Brak trybu online multiplayer.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *