Gry symulacyjne od dawna cieszą się dużą popularnością, ale ostatnio jeden z ich podgatunków zdobywa szczególne uznanie, co skutkuje lawiną nowych tytułów pojawiających się na rynku. Mowa tutaj o symulatorach prowadzenia sklepu. Dziś przyjrzymy się bliżej grze Tech Store Simulator, dostępnej w wersji Early Access, w której gracz wciela...
Gry symulacyjne od dawna cieszą się dużą popularnością, ale ostatnio jeden z ich podgatunków zdobywa szczególne uznanie, co skutkuje lawiną nowych tytułów pojawiających się na rynku. Mowa tutaj o symulatorach prowadzenia sklepu. Dziś przyjrzymy się bliżej grze Tech Store Simulator, dostępnej w wersji Early Access, w której gracz wciela się w rolę właściciela nowo otwartego sklepu z elektroniką.
Tech Store Simulator nie wyróżnia się szczególnie na tle innych gier tego typu. Rozpoczynamy z niewielkim, pustym pomieszczeniem, w którym znajdują się jedynie komputer do zarządzania oraz kasa fiskalna. Za początkowy kapitał kupujemy półki oraz pierwsze produkty, po czym możemy otworzyć nasz sklep. Z każdym sprzedanym przedmiotem zdobywamy punkty doświadczenia, odblokowujemy nowe towary i meble, a zarobione pieniądze inwestujemy w rozwój sklepu. Celem jest stworzenie jak największego i najbardziej imponującego biznesu. Innymi słowy, gra powiela schematy znane z innych symulatorów sklepu. Można by wręcz powiedzieć, że Tech Store Simulator to niemal dosłowna kopia innych produkcji, w której jedyną zmianą jest podmiana tekstur towarów.
Rozgrywka jest niezwykle prosta. Zamawiamy towar z hurtowni, układamy go na półkach, a następnie kilkoma prostymi kliknięciami obsługujemy klientów przy kasie. Zarobione pieniądze przeznaczamy na uzupełnienie zapasów, rozbudowę sklepu, a także wypłaty potencjalnych pracowników.
Po kilku godzinach spędzonych z Tech Store Simulator, muszę z przykrością stwierdzić, że gra ma przed sobą jeszcze długą drogę do pełnej wersji. Nie chodzi tu jednak o asortyment, który, ku zaskoczeniu, jest dość obszerny jak na obecny etap produkcji. Podstawowe elementy gry funkcjonują całkiem dobrze – rozgrywka jest płynna, a ja nie napotkałem żadnych poważniejszych błędów, które uniemożliwiałyby dalszą zabawę. Gdzie więc leży problem? Jak to często bywa, diabeł tkwi w szczegółach.
Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu gry, to menu, interfejs i czcionki. Niestety, wyglądają one tanio, prosto i mało estetycznie. W grze wprowadzono 24-godzinny cykl dobowy, jednak nie ma on żadnego wpływu na rozgrywkę. Przez cały czas panuje dzień, nasz sklep działa bez przerwy, a ruch klientów jest taki sam o każdej porze. W jednej z zakładek sklepowego komputera możemy sprawdzić opinie o naszym sklepie, ale ich logika budzi spore wątpliwości. Oceny wydają się zupełnie losowe – często dotyczą asortymentu, którego w ogóle nie oferujemy, lub odnoszą się do wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca.
Największym grzechem Tech Store Simulator jest fatalny balans tempa rozgrywki. Poziomy naszego sklepu zdobywamy w błyskawicznym tempie. Nim się spostrzeżemy, już mamy praktycznie wszystko odblokowane i dostępne do zakupu. Z drugiej strony, zarabianie pieniędzy odbywa się w tak ślimaczym tempie, że można z tego powodu zasnąć. W efekcie rozgrywka staje się niezwykle powolna i nużąca, co odbiera grze całą frajdę.
Nie ma większego sensu rozwodzić się nad oprawą graficzną. Tech Store Simulator, jak wiele innych gier symulacyjnych, jest po prostu brzydka, i raczej nie ma co liczyć na poprawę w tej kwestii. Natomiast różnorodność postaci NPC zdecydowanie wymaga zmian. W grze występuje zaledwie kilka, może kilkanaście modeli, które widujemy bez przerwy. Często zdarza się, że w kolejce do kasy stoi kilka identycznych postaci, co tylko potęguje wrażenie monotonii i niedopracowania.
Tech Store Simulator ma przed sobą jeszcze długą drogę. Jest to tytuł jak najbardziej grywalny, który może dostarczać pewną frajdę. Jednak na chwilę obecną na rynku mamy wiele bardziej zaawansowanych i rozbudowanych symulatorów sklepów. Atutem Tech Store Simulator jest jednak jego cena – zaledwie 40 złotych, co czyni go tańszym od konkurencji. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł, ponieważ ma potencjał, by wyróżnić się w swoim gatunku, jeśli tylko zostaną wprowadzone odpowiednie ulepszenia.
Kopia gry do pierwszych wrażeń została podarowana przez wydawcę. Pierwsze wrażenia oparte na wersji gry na platformie PC (Steam).