2

„Bór” to strategiczna gra planszowa, schowana w pudełku o skromnych wymiarach. Pierwszy rzut oka na pudełko mógłby sugerować spacer po magicznym lesie pełnym zwierząt.

Gra została wydana w polskiej wersji językowej na początku 2022 roku przez wydawnictwo Portal Games. Zgodnie z informacją umieszczoną na pudełku jest przeznaczona dla od 2 do 4 graczy w wieku od 10 lat.

W pudełku znajdziemy sporo elementów, takich jak karty postaci, plansza wioski, kolorowe kości pożywienia i żywiołów, które są również wizualnym atutem tej gry, karty przedstawiające różnorodne bory, karty z leśnych stworzeniami, żetony, a także karty pomocy gracza ze skrótem zasad. Komponenty gry są kolorowe i przyjemne w odbiorze a wzory stworzeń leśnych są pełne detali.

Mechanicznie „Bór” oparty jest na rozmieszczaniu kości. W każdej rundzie rzucamy sześcioma kośćmi, czterema kośćmi pożywienia w swoim kolorze i dwoma neutralnymi kośćmi pogody. Celem gry jest przejmowanie kontroli nad kartami borów poprzez odpowiednie umieszczanie w nich kości aby uzyskać przewagę nad przeciwnikami ale też nad neutralnymi kośćmi pogody. Umieszczenie każdej kości daje nam też zasoby wskazane w miejscu umieszczania kości albo możliwość oswojenia stworzenia. Kości możemy również umieszczać w wiosce, co daje dodatkowe możliwości.

Oswojone stworzenia również dają nam dodatkowe zdolności, pozwalają nam m.in. dobierać dodatkowe Jagody Mocy będące w grze jokerowym zasobem, pozwalają manipulować w pewien sposób wynikami kości, dobierać dodatkowe zasoby lub dają dodatkowe punkty.

Kolejnym elementem gry są eliksiry, w swojej turze gracz może przygotować jeden eliksir ze zgromadzonych zasobów a także wypić jeden z posiadanych eliksirów. Pozwalają one na zmianę wyników rzutów kośćmi albo na przemieszczanie kości już umieszczonych na kartach borów.

Losowość wyników na kościach bywa zresztą czasami irytująca, szczególnie kiedy na początku gry nie mamy jeszcze zasobów aby przygotować eliksiry. A rzucamy kośćmi jedynie cztery razy.

Grę wygrywa się na punkty, a zdobywa się je w wielu miejscach, na kartach borów, na kartach eliksirów, na kartach oswojonych zwierząt, a także po ich wypuszczeniu do odpowiednich borów.

„Bór” jest grą gdzie przepychanki pomiędzy graczami są nieodłącznym jej elementem. To ciągła walka o terytoria, polegająca na umieszczaniu, przenoszeniu, a także blokowaniu kości innych graczy tworzy dynamiczną i pełną interakcji rozgrywkę. Każdy ruch to podbieranie sobie miejsc na stole tak aby budować swoje przewagi kosztem przewag przeciwników. Interakcja między graczami jest więc wyraźnie zaznaczona i czasami złośliwa.

Zasady gry są przejrzyście opisane w instrukcji, opanowanie ich czy wprowadzenie do gry nowych osób nie zabiera zbyt dużo czasu, gra należy do lżejszych.

Gra jest dość szybka, zgodnie z informacją wydawcy czas rozgrywki to od 45 do 90 minut, ale moje rozgrywki kończyły się zdecydowanie wcześniej. Gra bardzo dobrze działa zarówno w grze na 2,3 czy 4 osoby, jednak ze względu na duża dawkę rywalizacji moim zdaniem lepiej mieć więcej niż jednego przeciwnika.

Dzięki unikalnym zdolnościom naszych postaci, losowej kolejności, w jakiej pojawiają się karty eliksirów i karty stworzeń oraz przede wszystkim losowym wynikom przy rzutach kośćmi gra oferuje wiele możliwości i niemałą dawkę regrywalności. Nie nudzi się nawet gdy często ląduje na stole.

Podsumowując, “Bór” to gra, która zachwyca zarówno grafikami, jak i ciekawymi mechanikami rozgrywki. Dynamiczna walka o terytoria, oswajanie stworzeń oraz wykorzystywanie eliksirów do kontroli wyników rzutu tworzą niezapomnianą rozgrywkę. Jest to gra, która oferuje równowagę między strategią a interakcją w lżejszym wydaniu.

Kopia gry do recenzji została zakupiona przez recenzenta.

7.5

Ocena autora

Podsumowanie

Ocena ogólna
7.5
Zalety
  • Świetna gra dla całej rodziny
  • Proste zasady
  • Jakość grafik i wykonania.
  • Interakcja.
Wady
  • Nie do końca przemyślana wypraska.

Twój adres email nie będzie publikowany. Wymagane pola są oznaczone *